Cemil Deveci, Sosyal Dayanışma Projeleri Devam Edecek

Pandemi döneminde sahada görev yapan Atakum Belediyesi çalışanlarının çok önemli görevler yaptığını belirten Başkan Deveci, çalışanlara teşekkür belgesi verdi.

Yerel 04.08.2020, 21:04 05.08.2020, 00:17
Cemil Deveci, Sosyal Dayanışma Projeleri Devam Edecek

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, halk sağlığı için tam zamanlı mesai yapan belediye çalışanlarına teşekkür belgesi verdi. Başkan Deveci yaptığı konuşmada  “Sizin ne iş yaptığınızı, ne kadar riske girdiğinizi, toplumun sağlığını korumak için kendi sağlığınızı riske attığınızı biz biliyoruz” dedi.

Samsun’da yoğun mücadele yürüten Atakum Belediyesi çalışanları teşekkür belgelerini törenle aldı.

Atakum Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen törene, pandemi dönemi süresince belediyenin farklı birimlerinde emek veren çalışanlar katıldı.

Atakum Belediye Başkanı Av. Deveci yaptığı konuşmada, pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının ardından en büyük riski alan hizmet grubunun belediye çalışanları olduğunu hatırlatarak, virüsle ve etkileri ile mücadele çalışmalarının sona ermediğini, Atakum Belediyesi’nin sosyal dayanışma projelerinin devam edeceğini söyledi.

Dünyanın da alışkın olmadığı, bilmediği bir süreç yaşandığına dikkat çeken Başkan Deveci, "Her birimizin hayatı ayrı ayrı tehlikede. Bu risk hala devam ediyor. Sağlık çalışanlarından sonra belediye çalışanlarının bu süreçteki görevi hem hissedilir ölçüde önemli hem de riskli. Belediye çalışanlarının normal koşullarda görevi halkı memnun etmek. Bir de üstüne böyle sağlık sorunları ortaya çıktığında toplumun sağlığını güvence altına almak belediye çalışanlarına ek bir görev yüklüyor. Bu süreçte sorumluluk alarak, hayatını riske atarak toplum sağlığı için çalışan arkadaşlarımıza ne kadar önemli bir görev yaptıklarını hissettirmemiz gerekiyor. Yapmış olduğumuz belgelendirme o anlama geliyor. ‘Sizin ne iş yaptığınızı, ne kadar riske girdiğinizi, toplumun sağlığını korumak için kendi sağlığınızı riske attığınızı biz biliyoruz’ anlamını taşıyor bu belgeler. Böyle kabul etmenizi istiyorum. Bunu Türkiye kamuoyu da Samsun kamuoyu da böyle bilsin istiyorum” diye konuştu.

SOSYAL DAYANIŞMA PROJESİ DEVAM EDECEK

Atakum Belediyesi’nin sosyal dayanışma çalışmalarının devam edeceğini belirten Cemil Deveci, Virüs sürecinin devam edeceğinin öngörüldüğünü, önümüzdeki günler belki daha zor geçeceğine dikkat çeken konuşmasında, "Türkiye’nin ekonomik zorlukları var. Onun için bizim sosyal dayanışma projemiz devam edecek. Evlerin içinde yaşanan sıkıntıları biz hissediyor, biliyor ve çözüm üretmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İçinizde hem gönüllüler hem de belediyenin sosyal alanlarında çalışan arkadaşlarımız var. Bugüne kadar uyum içinde geldiniz. Bundan sonra da aynı şekilde görevinizin başında olacağınıza inanıyorum. Çünkü biz insana, sağlığa, kente hizmet ediyoruz. Kutsal bir görev yapıyoruz. Bunun karşılığı ne maaş, ne belge, ne aferin, ne de sırtını sıvazlama. Bunun bir karşılığı yok” dedi.

ATAKUM BELEDİYESİ PANDEMİ DÖNEMİNDE NELER YAPTI?

Koronavirüsle mücadele döneminde Atakum Belediyesi’nin çalışanları ilçede yoğun bir mesai yürüttüğünü, Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan hijyen timi, kentin dört bir yanında gerçekleştirdiği dezenfeksiyon çalışmaları ile salgına karşı etkin mücadelede bulunduğu belirtildi.

 • Samsunlu hayırseverlere ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ekiplerince pandemi döneminde işsiz, aşsız kalan Atakumlulara ulaştırıldı. Evlerinden çıkamayan dezavantajlı bireylerin alışverişleri, belediye ekiplerince yapıldı.
 • Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, pazar yerleri ve gıda üretimi yapan iş yerlerinde denetim çalışmalarını eksiksiz sürdürdü.
 •  e-belediye hizmetlerinin sayısı artırıldı.
 • Kültür Evleri’nde görev alan kadınlar gönüllü olarak kurdukları üretim bandı ile çok sayıda maske üretti.
 • Gönüllü psikologlar ile oluşturulan danışma hattı, evde kaldıkları dönemde zorluk yaşayan Atakumlulara psikolojik destek sağladı.
 • Süreci evlerinde geçirenler için evde spor videoları ile yurttaşların zinde kalmasına destek olundu.
 • Sokak hayvanları aç kalmasın diye Atakumlularla birlikte dayanışma yürütüldü
 • Kırsal Hizmetler Müdürlüğü’ne bağlı ekipler de ıssız kalan sokaklarda yaşayan sevimli dostların aç kalmaması için Atakumlularla birlikte örnek bir dayanışma yürüttü.
 • Tüm kuaför, sürücü kursu, kreş, anaokulları dezenfekte edildi.
 • Camilerin yeniden ibadete açıldığı dönemde tüm ibadethanelerden dezenfeksiyon çalışmaları yürütüldü.
 • LGS ve YKS öncesinde tüm sınav merkezlerinde özel solüsyonlarla dezenfeksiyon çalışması yapıldı.
 • Sınavlara katılan öğrencilere maske ve su dağıtıldı.
 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Spor Bayramı’nda oluşturulan gezici kutlama ekipleri ile Atakumlulara pencere ve balkonlarında bayram coşkusu yaşadı.
 • Billboardlar aracılığıyla yurttaşlara pandemi sürecine yönelik uyarılar yapıldı.
 • Kurban Bayramı’nda yurttaşların canlı hayvan pazarlarına gitmemesi için sanal ortamda E-Kurban Pazarı kuruldu.
 • Atakumluların kurban ibadetlerini yerine getirebilecekleri 11 farklı noktadaki kurban kesim alanları dijital harita haline getirildi.
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)