CHP'li Kadıköy Belediyesinde Grev!

Kadıköy Belediyesi işçileri toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası İstanbul 1 No'lu şubesi greve gitti.

Yerel 16.02.2021, 18:27
CHP'li Kadıköy Belediyesinde Grev!

DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası İstanbul 1 No'lu şubesi Kadıköy Belediyesi'nde greve gitti. DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası İstanbul 1 No'lu şube üyesi işçiler gece saatlerine kadar Kadıköy Belediyesi binası önünde bekledi. Görüşmelerden olumlu sonuç çıkmayınca grev ilan edildi.

Kadıköy Belediyesi işçileri toplu sözleşme görüşmelerinde enflasyon oranında zam isterken, belediye yönetimi ise enflasyonun yarısının altında kalan bir zam önermişti.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara ODABAŞI bugün yaptığı yazılı basın açıklamasında ise şunları söyledi; "Takip eden kimi komşularımızın da bildiği gibi, belediyemizde örgütlü olan DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası ile uzun zamandır Toplu İş Sözleşme (TİS) masasındayız. Ancak yapılan görüşmeler sonunda toplu sözleşme masasında uzlaşıya varamadık. Sonuç olarak, 16 Şubat itibariyle Kadıköy Belediyesi’nde grev var. Kamuoyuna ve işçi haklarına verdiğimiz değer nedeniyle yaptığımız bu açıklama, ön bilgilendirme amaçlıdır. Detaylı bilgiler, daha sonra kamuoyu ile paylaşılacaktır. Ancak şunu da belirtmeliyiz ki; Teklifimiz, merkezi hükümetin işçiye verdiği AGİ dahil 2 bin 825 lira 90 kuruşluk asgari ücretin üzerindedir. İşçilerimizin eline geçecek toplam net gelir, ikramiyeler hariç en düşük 4 bin 972 liralık teklifimiz, sendika temsilcileri tarafından kabul edilmemiştir." dedi.

 Teklifimiz, en düşük ücretliye yüzde 38 zamdır.

Sürecin bu noktaya gelmesinden duyduğumuz üzüntüyü dile getiren Başkan Odabaşı, "işçi sınıfıyla dayanışma duygularımızı tekrarlayarak, hak arama mücadelesi veren sendikaların, sınıf bilinciyle, bütün alanlarda aynı kararlılıkta mücadele etmelerini temenni ediyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." dedi.

Şerdil Dara ODABAŞI Kimdir?

1973 yılında Şanlıurfa’da doğan Şerdil Dara Odabaşı, ilk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra Ankara Deneme Lisesi’nden mezun oldu.1992 yılında, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanan Odabaşı, o yıllarda siyasete dahil oldu. Üniversite öğrencilerinin parti üyesi olamadığı o dönemde, sosyal demokrat gençliği buluşturmak amacıyla oluşturulan Sosyal Demokrat Üniversiteliler Platformu’nun İstanbul Üniversitesi temsilciliğini ve başkanlığını yürüten,1994 yerel seçimlerinde SHP Merkez Seçim Ofisi’nde görev alan Odabaşı, sırasıyla;

  • 2011 yılında CHP İstanbul İl Başkan Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği,
  • 2012’de tekrar seçilerek İl Başkan Vekilliği ve seçim hukuk işlerinden sorumlu İl Başkan Yardımcılığı,
  • 2015 yılında, Sayın Murat Karayalçın’ın İstanbul İl Başkanlığı’ndaki yönetimde CHP İstanbul İl Sekreterliği,
  • 2014 yerel ve 2015 genel seçimleri olmak üzere, seçim hukuk işleri ve kampanya yönetiminde farklı görevlerde bulundu.

1999 yılından, Kadıköy Belediye Başkanı seçildiği güne kadar, kendi kurduğu hukuk bürosunda serbest avukat olarak çalışan Odabaşı, evli ve bir kız, bir erkek çocuk babasıdır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)