CHP ve İyi Parti’den 7020 Kişiyi İlgilendiren Planlara Ret

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim Ayı Olağan Toplantısı 2. Oturumu’nda, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün meclise sunduğu önergelerin ilgili komisyonlarda incelenmesi sonrasında hazırlanan rapor oylandı.

Yerel 18.10.2022, 12:30
CHP ve İyi Parti’den 7020 Kişiyi İlgilendiren Planlara Ret

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim Ayı Olağan Toplantısı 2. Oturumu, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda Mimar Sinan Bulvarı’na cephe veren parsellerin imar planları ve ekoturizm amaçlı imar plan düzenlemesi yapılan Karakoca Mahallesi’nin imar planlarının yeniden görüşülmesi ve kanun, yönetmelik, üst ölçekli plan veya kurum görüşlerine aykırılık tespit edilmesi durumunda imar planlarının iptal edilmesi için Başkan Ergün tarafından meclise sunulan önergenin ilgili komisyonlarca hazırlanan raporun oylaması gerçekleştirildi.

CHP Olarak Geçmişte de Reddettiniz

Önergeyle ilgili hazırlanan komisyon raporuna CHP Grubu’ndan itiraz gelmesi üzerine Başkan Ergün, “Mimar Sinan Bulvarı’nda 7020 kişiyi ilgilendiren düzenleme rant mıdır?” sorusunu yöneltti. Söz konusu düzenlemenin şahsi olmadığını vurgulayan Başkan Ergün, “Bu haktan 7020 kişi faydalanıyor. Ben bu filmi 7-8 sene önce de yaşadım. 2013-2014 yıllarında Büyükşehir Meclisi’ne geldiğinde önce planlara evet diyecekler, arkadan itirazlar geldi diye seçimlere 2-3 ay kala bizim partimizden 2 kişiyi istifa ettirtip, onlarla hareket ederek, Manisa’nın imar planlarının iptal edilmesine neden oldunuz. CHP olarak o zaman da reddettiniz. Manisa halkı bunları unutmadı. Yine kamuoyu kararını verecektir. 1200 hektara yakın bir yerin planlamasını yapıyorsunuz. 33 yıldır yapılmayan planları yapıyorsunuz. Kime neyi getirdiği neyi götürdüğü biliniyor. Vatandaş da bunu biliyor” dedi.

İmar Planları Yapılmasın Çabası Var

Hazırlanan komisyon raporu ile ilgili görüş bildiren İmar Komisyonu Başkanı Mehmet Palabıyık da, “İmar yapılan her yerde değer artışı olur. Anıt’tan Gediz Köprüsü’ne kadar olan alanda emsal artışı var mı var. Yaklaşık 1 seneye yakın bir zamandır yoğun bir efor sarf ederek çalıştığımız revizyon imar planlarında sona geldik. Sanki bu imar planları yapılmasın diye bir çaba var gibi. İmar planlarını meclis yaptırır, onar. Kişiler yapmaz. Bu planlar yapılırken, hepsini astık ve konuştuk. Komisyonlarda konuştuk. Oylandı ve geçti. Biz planlara bütüncül olarak baktık ve değerlendirdik. Arkadaşlarımız nasıl çalıştığımızı biliyor” dedi. Palabıyık, önergeyle ilgili hazırlanan komisyon raporunu da okuyarak, ilgili imar düzenlemelerinin kanun, yönetmelik, üst ölçekli plan veya kurum görüşlerine aykırılık taşımadığını kaydetti.

Konuşmaların ardından komisyon raporu, CHP ve İyi Parti meclis üyelerinin ret oyuna karşın oy çokluğuyla kabul edildi. Maddenin oylanmasının ardından Başkan Ergün, 7020 kişiyi ilgilendiren maddenin CHP ve İyi Parti tarafından reddedildiğine dikkat çekti.

Yorumlar (0)