banner434

Cizre Emniyet Müdürü görevden alındı

Çıkan olaylar neticesinde Cizre Emniyet Müdürü Ozan Başurgan görevden alındı. Jet bir kararla yerine Ankara'dan bir müdür atandı.

Yerel 31.12.2014, 01:01 31.12.2014, 01:05
Cizre Emniyet Müdürü görevden alındı
Çıkan olaylar neticesinde Cizre Emniyet Müdürü Ozan Başurgan görevden alındı. Jet bir kararla yerine Ankara'dan bir müdür atandı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 27 Aralık’ta Nur Mahallesi’nde yaşanan ve 3 kişinin öldüğü, 5 kişinin de yaralandığı çatışmanın ardından İlçe Emniyet Müdürü Ozan Başurgan görevden alındı. Görevden alınan müdürün yerine jet hızıyla Ankara’dan bir müdür atandı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 27 Aralık Cumartesi sabah saat 03.00 sıralarında PKK’nın gençlik yapılanması olarak bilinen Yurtsever Devrimci Gençlik Harekatı (YDG-H) üyeleri, Nur Mahallesi’nde bulunan Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) üyelerinin evlerine silahlarla saldırı düzenlemişti. Saldırıda 2 HÜDA-PAR üyesinin evi ateşe verilmişti. Ateşe verilen bir evde hamile kadın ve çocukları mahsur kalmıştı. Çocuklar ve kadın, eşi tarafından komşunun bahçesinden banyo duvarı delinerek son anda yanmaktan kurtarılmıştı. Mahallede daha sonra karşılıklı çatışma çıkmıştı. Türkiye gündemine bomba gibi düşen çatışmalarda 3 kişi ölmüş, 5 kişi de yaralanmıştı. Çatışmadan 8 saat sonra güvenlik güçleri mahalleye girebilmişti.

Günlerdir birçok televizyon ve gazetelerde haber olan Cizre’deki çatışmaları Başbakan Ahmet Davutoğlu, ‘paralelin işi ve abartıyorlar’ şeklinde yorumlamış, Hür Dava Partisi kanadı ise bu yorumu yalanlayıp kendilerine 'paralel'in değil PKK’nın saldırdığını ifade etmişti.

Cizre’de yaşanan bu çatışmalardan sonra Ankara'nın jet hızıyla Cizre Emniyet Müdürü Ozan Başurgan’ı görevden alıp yerine Ankara’dan başka bir müdür atadığı öğrenildi.  
Yorumlar (0)