Denizcilik ve Kabotaj Bayramı

Samsun Valisi İbrahim Şahin Bu yıl 90. yılını kutlanan Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nı kutladı.

Yerel 01.07.2016, 03:57 01.07.2016, 04:02
Denizcilik ve Kabotaj Bayramı
Samsun Valisi İbrahim Şahin'in bu yıl 90. yılını kutlanan Denizcilik ve Kabotaj Bayramı mesajı şöyle:

Ülkemizde, 1 Temmuz 1926'da yürürlüğe giren Kabotaj Yasası'nın, Türk Denizciliğinin bağımsızlığı ve geleceği açısından büyük önemi bulunmaktadır.

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ve iki önemli boğaza sahip olan ülkemizde denizciliğin geliştirilmesini amaçlayan Kabotaj Kanunu, aynı zamanda milletimizin denizlerimizdeki egemenliğinin sağlanması anlamında da büyük önem arz etmektedir.

Denizciliğin önemli olduğu ilimizde de denizlerimizin korunması için önemli çalışmalar yapılmaktadır. Sahil Güvenlik Teşkilatımız Samsun'da Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı olarak konuşlanmış ve Sarp’tan Karasu’ya kadar olan bölgede önemli görevleri yerine getirmektedir.

Ülkemizin denizlerde sahip olduğu bu zengin potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek, dünya denizciliğinde hak ettiğimiz yeri almamız ve kuzeyi tamamen denizle çevrili İlimizde deniz ticaretinin daha da gelişmesi en büyük dileğimizdir.

Geçtiğimiz günlerde İlimiz Fener ve Sheraton Grand Samsun Hotel plajı, plaj ve marinalara verilen uluslararası çevre ödülü olan ‘Mavi Bayrak’ almaya hak kazanmıştır. Amacımız, 213 km. sahil bandımızda bu sayının artarak devamlılık göstermesidir. Mavi Bayraklı plaj sahibi olmak o şehri turizm açısından bir üst kategoriye çıkartmaktadır.

Bu yıl 90. yılını kutlayacağımız Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle, gazilerimizi şükranla anarken, başta denizcilerimiz olmak üzere tüm halkımızın Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutlar, saygılar sunarım.
Yorumlar (0)