Deveci, Her Milletten İnsan Kent Yönetiminde Söz Sahibi Olacak!

Samsun’da yatırım yapmak amacıyla farklı ülkelerden gelerek kenti ziyaret eden yabancı iş insanlarına Atakum’u anlatan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, "Bu ilçede yaşayan her milletten insan kent yönetiminde söz sahibi olacak" dedi.

Yerel 23.09.2020, 14:24
Deveci, Her Milletten İnsan Kent Yönetiminde Söz Sahibi Olacak!

Samsun - Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Türkiye’de fazla örneği yok. Atakum Kent Konseyi çatısı altında Yabancılar Meclisi oluşturuldu. Bu ilçede yaşayan her milletten insan kent yönetiminde söz sahibi olacak” dedi.

200 bin kişilik turist çeken bir kentiz

Yatırım yapmak için farklı ülkelerden Samsun’a gelen yabancı iş insanlarını Atakum’da konuk eden Cemil Deveci, Atakum Belediyesi Meclis Salonu’nda yabancı iş insanları ile bir araya geldi. Atakum’un nüfus yapısı, turizm potansiyeli ve yaşam koşulları hakkında konuklara bilgiler aktaran Başkan Deveci, “Atakum, Karadeniz’in kültür ve sanata en açık kentlerinden biri. Biz de geleceği buna göre planlamaya çalışıyoruz. Atakum’da 200 binin üzerinde yerleşik nüfus var. Buna gün içerisinde çalışmak için Samsun’un diğer bölgelerinden gelenler ile üniversite öğrencilerini kattığımızda 300 bine ulaşıyor. Hafta sonları ve tatil dönemlerinde ise nüfusu 500 binlere dayananan büyük bir şehir burası. İç Anadolu ve Karadeniz’in diğer bölgelerinden yaz mevsiminde haftalık yaklaşık 200 bin kişilik turist çeken bir kentiz” şeklinde ifadelere yer verdi.

ATAKUM KENT KONSEYİ’NDE YABANCILAR MECLİSİ KURULDU

Atakum’da yaşayan yabancı uyruklu yurttaş sayısının hayli fazla olduğunu belirten Başkan Deveci, Türkiye’de fazla örneği olmayan Atakum Kent Konseyi çatısı altında Yabancılar Meclisi oluşturduklarını dile getirerek şunları söyledi:

“25-30 bin civarında yabancı uyruklu yurttaşımız bu kentte yaşıyor. Sadece Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde 5 bin civarında eğitim gören yabancı uyruklu öğrenci var. Hepsini bir araya getirdiğimizde burasının büyük bir dünya kenti olduğunu görüyoruz. Her belediyede olduğu gibi bizim de bir kent konseyimiz var. Kentin paydaşları ile beraber oluşturduğumuz sivil bir oluşum. Türkiye’de fazla örneği yok. Atakum Kent Konseyi çatısı altında Yabancılar Meclisi oluşturuldu. Bu ilçede yaşayan her milletten insan kent yönetiminde söz sahibi olacak. Eğer Atakum’da iş kurar, yatırım yaparsanız ve Atakum Kent Konseyi Yabancılar Meclisi’nin üyesi olursanız önümüzdeki dönemde birlikte ciddi bir çalışma ortaya koyabiliriz” 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
açık