Diyarbakır'da 3 yıl sonra tören

Diyarbakır'da 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 93'üncü yıldönümü dolayısıyla 3 yıl sonra tören düzenlendi.

Yerel 30.08.2015, 13:45 30.08.2015, 13:54
Diyarbakır'da 3 yıl sonra tören
Diyarbakır'da 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 93'üncü yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende son model tank ve Stinger füzelerinin geçidi damgasını vurdu. Geçmiş yıllara göre güvenlik güçlerinin aileleri dahil kimsenin katılmadığı törende, füze, tank ve TOMA'ların geçişi sırasında ordunun savaşlarda kullandığı zırhlı ve hava savunma araçlarının özellikleri anlatıldı. Tören boyunca güvenlik amacıyla GSM hatları iletişime kapatıldı. 

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 93'üncü yıldönümü çelenk sunma töreniyle başladı. Dağkapı Meydanı’nda yapılması planlanan çelenk sunma töreni son anda iptal edilerek valilik önündeki Anıt Park’ta yapıldı. Burada yapılan törene Diyarbakır Valiliği ile 7. Kolordu Komutanlığının çelengi sunuldu. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesini temsilen ise kimse katılmadı. Buradaki törenin ardından ikinci tören Diyarbakır Valiliği önünde yapıldı. Törene Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’un yanı sıra askeri erkan katıldı. 

Tören nedeniyle yoğun güvenlik önlemleri alındı. Bir subayın günün anlam ve önemini içeren konuşmayı yapmasının ardından tören geçidi yapıldı. Çözüm sürecinin bitirilmesi, Diyarbakır’da yapılan ilk törene de yansıdı. Diyarbakır’da en son 3 yıl önce büyük tanklar tören geçidine katılmıştı. Bugün yapılan törene paletli zırhlı araçların yanı sıra çok sayıda yeni tank tören geçidinde yer aldı. Emniyet Müdürlüğü araçlarının yer almadığı geçit töreni, jandarma araçlarının geçişinin ardından sona erdi.
Yorumlar (0)