Alexa

Eğitim-Bir-Sen “Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi'nin Üçüncüsünü Düzenliyor!

Genç Memur-Sen’in Eğiitm-Bir-Sen şemsiyesi altında düzenlediği “Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi” açılış törenine Samsun Valisi Osman Kaymak katıldı.

Eğitim-Bir-Sen “Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi'nin Üçüncüsünü Düzenliyor!

Genç Memur-Sen’in Eğiitm-Bir-Sen şemsiyesi altında düzenlediği “Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi” açılış töreni İlkadım Sakarya İlkokulu’nda yapıldı.

Program, Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı ve Memursen İl Temsilcisi Hamdi YILDIZ’ın açılış konuşmasıyla başladı.

Programı “Fikre yönelen ve geleceğe yürüyen nesil” sloganıyla başlattıklarını ifade eden Yıldız, “Bu proje öğrencilerimizin, okuma, anlama, tahlil ve sonunda anladığını kompozisyon şeklinde yazarak ödüllendirmenin gerçekleştiği bir final programıyla Mayıs ayında gerçekleştireceğiz.”dedi.

Seçilen eserlerle ilgili bilgiler veren Başkan Yıldız, Bu yıl dört önemli eseri öğrencilerle buluşturduklarını, Bunlardan 1.si Abdulfettah Ebu Gudde’nin Zamanın Kıymeti eseri olduğunu söyledi. İslam alimlerinin  örnek hayatlarını içeren bu kitabın gençlere örnek olacağını belirten Yıldız, " 2. Eserimiz ise Cengiz Aytmatov’un günümüzün mankurtlaşan toplum ve insanların sıkıntılarını anlattığı bir roman olan “Gün Olur Asra Bedel”, Zarif yazarımız Cahit Zarifoğlu’nun  günlüklerini içeren Yaşamak isimli eser de öğrencilerimizle buluşturduğumuz diğer bir önemli eser, Son eserimiz ise Halime Toros ‘un Asyanın Kandilleri. 13 tane İslam aliminin  hayatını ve yaşamış olduğu coğrafyayı anlattığı önemli bir eser.” diye konuştu

İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen yaptığı konuşmasında, “Artık gelenekselleşen bir programdayız, Bu yıl 3.sünü düzenlediğimiz bu program. Milli Eğitim Bakanlığımızın  Memur-Sen Konfederasyonu arasında  yapılan protokol gereği ilimizde de bu programı hep beraber icra ediyoruz. Okumak dediğimiz şey, öğrenmenin ilk basamağını oluşturuyor.  ” dedi.

İnsanın en büyük öğrenmesi kendine dönük öğrenmesi olduğunu belirten Esen, "Tüm öğrenmelerimizin kıymetli ve anlamlı olabilmesi aslında insanın kendisini öğrenmesiyle başlar ve devam eder. Dolayısıyla kendimize doğru yaptığımız yolculuğun başat faaliyeti kitap okumaktır. Ancak okuyarak dünyayı anlamlı kılabiliriz, insanlığa kandil olabiliriz. Bu anlamda seçilen kitapların da anlamlı olduğunu düşünüyorum. Bu proje sadece okuma değil aynı zamanda yazma faaliyetidir.  Ben bu projeyi hayatımıza armağan eden Memur-Sen konfederasyonuna teşekkür ediyorum.” dedi.

Samsun Valisi Kaymak burada yaptığı konuşmasında, "Bu güzel programda aranızda olmaktan mutluluk duyuyorum. Bu tür programları çok seviyoruz. Memur-Sen  Başkanı Hamdi yıldız ve yönetimine bu programı hazırlanalarından dolayı teşekkür ediyorum. 3 yıldır bu projeyi başarıyla yürütüyorlar.Geçen yıl da programın açılışına ve kapanışına katılmış idik. ” dedi.

Kaymak, Bu projeyi yürüten arkadaşlara ve katılımcılara teşekkür ederek,"İnanıyorum ki bu kitapları en iyi şekilde okuyacaksınız ve güzel dersler çıkaracaksınız. Bu kitaplar sizin için bir komisyon tarafından seçildi. Seçilen kitapların çok isabetli olduğunu düşünüyorum. Mayıs ayında yapılacak final programında hep beraber değerlendireceğiz.  Projemizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Programa İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ESEN, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları / Şube Müdürleri, İlkadım Belediye Başkanı Necattin DEMİRTAŞ, İlçe Milli Eğitim Müdürleri , sendika temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE