Gölbaşı'nda tasarruf, insanlarda çevre bilinci Oluşuyor

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, temiz bir dünya temiz bir Ankara ve Gölbaşı için temiz enerji noktasında çalışmalarına devam ediyor.

Yerel 07.01.2022, 14:12 07.01.2022, 22:05
Gölbaşı'nda tasarruf, insanlarda çevre bilinci Oluşuyor

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek  “Suyumuza sahip çıkma noktasında çok önemli bir projeye imza attık. Hayata geçirdiğimiz Gri Suların Geri Kazandırılması Projesi Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik”  açıklamasında bulundu.

Başkan Şimşek, Türkiye’de bir kişi günde ortalama 200 lt su tükettiğini Bu 200 lt suyun 40 lt si tuvaletlere, %10 u bahçeye harcandığını, Projeleri sayesinde; küvet, lavabo ve duştan gelen gri sular arıtılarak, yağmur suları ise depolanarak sulama, yıkama ve rezervuar suyu olarak kullanıldığını belirteren şunları söyledi:" Bu sayede ortalama olarak günde kişi başı 50 lt su tasarrufu sağlamış oluyoruz. Gri suların geri dönüşümü ile su tüketimi azalırken, tüketicinin cebine de olumlu yansıyor. Faturalarda yüzde 50’ye varan oranlarda düşüş sağlayan uygulamayla şebeke suyu dağıtım sistemi rahatlıyor ve atık su miktarı da düşmüş oluyor. Bu Türkiye’de ilk kez bir belediyenin hayata geçirdiği ve gelecek nesillere daha güzel bir ülke bırakmak için örnek bir proje” 

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek diğer projelerini şu şekilde sıraladı:

Güneş enerjisi santrali

"Belediyemizin kendi ihtiyacı olan enerjiyi üretmesi ve Belediye bütçesine yılda yaklaşık 4.200.000 TL gelir sağlaması amacıyla güneş enerjisi santrali çalışmalarına başladık. 

GÖLBİS projesine imza attık

Gölbaşı Belediyemiz tarafından işletilen Akıllı Bisiklet Projesi sistemi ile çevre dostu bir projemizi daha vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz.  İstasyon ilk olarak Atatürk Sahil Park ve Vilayetler Evi’ne kuruldu. 56 km’lik bisiklet yolumuzu tamamladık. GÖLBİS sayesinde toplu ulaşım üzerindeki yükü azaltacak, trafiğin bir nebzede olsa hafiflemesine, daha çevreci bir ulaşım aracına vesile olacağız.  

Geri dönüşüme katkı sağlıyoruz

Doğadaki her atığı Fen İşleri Müdürlüğü atölyemizde sanata dönüştürüyoruz. Fen İşleri Müdürlüğümüz atık malzemeleri kullanarak yaptıkları dekoratif hediyelik eşyalarla dikkat çekici çalışmalara imza atıyor geri dönüşüme katkı sağlıyor. 

Gölbaşı’nın camileri ve kültür merkezleri güneş enerjisi ile ısınıyor

Gölbaşı Belediyesi, Kültür Merkezlerine ve cami şadırvanlarına Güneş Enerjili su ısıtma sistemi yaptık. 54 mahallemizde 50 adet cami şadırvanına ve 5 kültür merkezimize güneş enerjili su ısıtma sistemi kurduk. Sosyal hayatın önemli bir parçası olan camileri yeşil enerjiyle tanıştırmayı, insanları bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz.

Gölbaşı’nın parkları güneş enerjisi ile aydınlanacak

Güneş enerjili aydınlatma direği sayesinde elektrikten %100 tasarruf sağlanıyor. Herhangi bir elektrik bağlantısı ve alt yapı gereksinimi olmadan aydınlatma direği güneş ışığını depo ediyor ve hava karardığı zaman direk aydınlatmaya başlıyor. Bu sayede 4 saatlik güneş ışığı deposu ile 24 saat aydınlık verebiliyor. Güneş enerjisi ile aydınlatma sağlayan direklerimiz sayesinde Gölbaşımızda tasarruf, insanlarımızda da çevre bilinci oluşturmayı amaçlıyoruz. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)