Görme engelli adalet savaşçısı yemin etti

BALIKESİR'de yaşayan, doğuştan görme engelli 55 yaşındaki Salih Mehmet Aslan, 28 yıl sonra hukuk fakültesini bitirmeyi başardıktan sonra, stajını da tamamladı.

Yerel 18.12.2015, 17:32
Görme engelli adalet savaşçısı yemin etti
Balıkesir'in Gönen İlçesi'ne bağlı Çallıca Köyü'nde dünyaya gelen doğuştan görme engelli, evli ve ikisi çocuk bir torun sahibi Salih Mehmet Aslan, tüm engellere rağmen yaşamda yılmadı. Önce İstinye Körler Okulu'nu, ardından liseyi dışarıdan bitiren Aslan, 1986'da Uludağ Üniversitesi Turizm Otelcilik ve İşletmeciliği Yüksek Okulu'nu tamamladı.

Balıkesir Devlet Hastanesi'nde santral memuru olarak işe başlayan Aslan, kısa sürede başarısı gösterdi. Hastane Müdürlüğüne kadar yükselen Aslan; 1995 yılında Görme Özürlüler Derneği'ni, 2001'de Görme Engelliler Spor Kulübü'nü kurdu. Ayrıca yerel Yeni Haber Gazetesi'nde günlük yazılar yazdı. Aslan, bir dönem de Görme Engelliler Satranç Milli Takımı'na seçildi. Avukatlığın içinde bir ukde olduğunu söyleyen Aslan, 1987 yılında 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdi. Ancak iş ve yaşam koşulları nedeniyle okulunu tamamlayamadı. 2011 yılında silinen okul kaydını, aynı yıl çıkan afla tekrar yenileyen Aslan, 28 yıl sonra hukuk fakültesini de bitirmeyi başardı. 

35 yıllık devlet memurluğundan bu yıl emekli olan Aslan, Balıkesirli duayen avukat Tuncer Çallıoğlu'nun yanında stajını yaptı. Stajı geçen ay biten Aslan, bugün Adliye Sarayı'nda düzenlenen törende genç meslektaşlarıyla birlikte avukatlık mesleğine adım attı. 

Yeni avukatlar için düzenlenen ruhsatname törenine Baro Başkanı Yaşar Meyvacı, AK Partili Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Aslan'ın eşi Melihat Aslan, gelini Kader Aslan, kızı Sermin Aslan ve torunu Ayaz da katıldı. Törende yemin edip, cübbesini giyen Aslan, ruhsatnamesini Tuncer Çallıoğlu'nun elinden aldı.

Konuşma yapan Baro Başkanı Yaşar Meyvacı, "Salih Bey'in çok başarılı bir avukat olacağına inanıyorum. O da benim gibi sonradan coşanlardan. Ben emekli edebiyat öğretmeniyim. Ben 35 yaşında hukuk fakültesine gittim. Salih Bey de bir başka meslekte yıllarca çalıştıktan sonra benim gibi sonradan hukuk fakültesini bitirdi" dedi. Aslan'a cübbesini giydirirken Meyvacı, "Bir cübbe bir adama bu kadar mı yakışır" diye espri yaptı.

Aslan'a ruhsatnamesini veren stajyerliğini yaptığı Tuncay Çallıoğlu da, "Salih Mehmet Aslan benim 30 yıllık arkadaşım. Bugün Baroya bir adalet savaşçısı geldi. Bugüne kadar özel yaşamında, mesleğinde, sivil toplum hayatında ki çalışmalarını takdirle izledim. Şimdi de bizim meslek camiamıza hukukun üstünlüğü bağlamında ciddi katkılarda bulunacağına inanıyorum" diye konuştu.

YENİ MARATONA HAZIR

Balıkesir Görme Engelliler Derneği Başkanlığını da yürüten Aslan, esprilerle dikkati çekti. "Flaşlar gözümü alıyor" diyen Aslan, şunları söyledi:

"Benim için şimdi yeni bir maraton başlıyor. Kamuda 35 yıl çalıştım. Bu meslekte de uzun yıllar çalışmak istiyorum. Bu toplum bana çok şey verdi. Başta ailem ve arkadaşlarım olmak üzere herkesin bende büyük emeği ve destekleri var. Hukukun üstünlüğüne, insanların hukuk ile ilgili sorunlarına çözüm bulmak için gece gündüz çalışacağım."

ENGELLERİ YOK EDECEK

1987 yılında girdiği Hukuk Fakültesi'ne girdiğini anımsatan Aslan, aradan geçen 28 yılda değişen kanunları en iyi şekilde öğrendiğini vurguladı. Aslan "Zor olan şeyler insanı mutlu ediyor. Kolayı herkes elde edebilir. Ben hep zorların içinden geldim. Bugüne kadar hedeflediklerimi hep başardım. Görme engellilerin yaşamını kolaylaştıran teknolojik gelişmeler son yıllarda çok arttı. Cep telefonları programları, bilgisayar programlarıyla bu açığımı gidereceğim. Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi gereği adliye de bunlara dahildir. Her konuya, her olaya engellilerin tam olarak erişmesi gerekir. Erişemediği zaman da hukuki mücadele vereceğiz. Aradaki engelleri yok edeceğiz" diye konuştu.Yorumlar (0)