Göynücek Belediyesi bir Sokağa Jeltoksan Adını Verdi

Amasya'nın Göynücek Belediyesi Kazakistan'ın bağımsızlığında en önemli dönüm noktalarından biri olan Jeltoksan adını İlçede bulunan bir sokağa verdiğini duyurdu.

Yerel 16.12.2021, 14:05 16.12.2021, 14:16
Göynücek Belediyesi bir Sokağa Jeltoksan Adını Verdi

Göynücek Belediyesi Kazakistan'ın bağımsızlığında önemli dönüm noktalarından biri olan 'Jeltoksan' adını İlçede bulunan bir sokağa verdi.

Jeltoksan ile ilgili bir açıklamada bulunan Göynücek belediye başkanı Kadir Fatih Erdoğan, 1986 yılının Aralık ayında başlayan barışcıl öğrenci prostestolarına Sovyet ordusunun saldırması üzerine 200 civarında Kazak Türkü'nün Şehit edidiği, 450'nin üzerinde yaralı ve 5 bin civarında Türk'ün tutuklanıp işkence gördüğü acı bir tarih olduğunu söyleyerek; "Kazakistanlı kardeşlerimizin acısını paylaşıyorum. Bu şehit kardeşlerimizi ve Türk'ü çektiği çileyi unutturmamak için ayrıca Kazakistan'ın Bağımsızlığının 30 yıl dönümü sebebiyle ilçemizdeki bir sokağa Jeltoksan adının verilmesini istedim." dedi.

Kazakistan'ın 30. yılını kutluyorum.

Türk Devletleri Teşkilat'ının önemli bir üyesi olan dost ve kardeş ülkemiz Kazakistan'ın varlığı güç katıyor. Özellikle Kazakistan Halkının Ulu Önderi, Türk Dünyası Teşkilatlarının Aksaçlısı ve onursal başkanı Nursultan Nazarbayev'in dirayetli yönetimi sonucunda elde ettiği başarılar ve ardından gelen Kasım Cömert Tokayev'in güçlü yönetimi ile Kazakistan parlak yarınlara ulaşma yolunda hızla yol alıyor." diyerek sözlerini sonlandırdı.

Jeltoksan Gösterilerinde ne oldu?

Kazakistan Türk’ü Dinmuhammet Kunayev'i azlederek, yerine daha önce hiç Kazakistan’a gitmemiş olan Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti'nden Rus Genadi Kolbin'in ataması üzerine 16 Aralık tarihinde başlayan olaylar, 19 Aralık tarihinde sona erdi. Protesto amacıyla 17 Aralık'ta toplanan öğrencilere halktan da binlerce kişi katıldı. SSCB devleti olaylara sert tepki gösterdi. Afganistan Savaşında görev almış orduyu Kazakistan’a kaydırdı. Ordu Kazakistan’ın Başkentinde insan avı başlattı. 200 Kazak Türk Şehit olup, 500 civarında Türk yaralanmış 5’den fazla gösterici de gözaltına alınarak işkencelere maruz kalmıştı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)