banner434

Güldane Kaya; 8 Mart Kadınlar günü anma programında konuştu

UTEF, LEMAN Gebizli Umutışıgı Derneği Ve Aksan katkılarıyla gerçekleştirilen programda konuşan Güldane Kaya, "özgürlüğü kısıtlanan, hakları görmezden gelinen, duyguları incitilen, belki hayal kurmasına bile izin verilmeyen, şiddete, tacize ve hatta cinayetlere kurban giden kadınlarımız olduğu bir gerçek." dedi.

Yerel 09.03.2020, 12:57 09.03.2020, 13:37
Güldane Kaya; 8 Mart Kadınlar günü anma programında konuştu

Tüm dünya, ülkemiz ve üyelerimiz arasında görev yapan kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayan Güldane Kaya, "Tüm bu hastalıklı ruhların temelinde sevgisizlik ve bozuk aile ilişkileri yatıyor. Aile çocuğuna yeterli sevgiyi vermeli ve erkek çocuklarına kadına saygı duymayı öğretmeli. "dedi.

UTEF, LEMAN GEBİZLİ UMUTIŞIGI DERNEĞİ ve AKSAN olarak  gerçekleştirilen program, Cumhuriyet Meydanınďa Atatürk Anıtına Çelenk koyma merasimi ile başlayarak, Atatürk'ün Annesi Zübeyde Annemizin büstüne çiçek koyma merasimi ve İnönü Parkında bulunan Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker'e Çiçek koyma merasimi ve Aksan üyesi   E.Hakime Gülser Türkeli'nin basın açıklaması ile program sona erdi.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ GÜLDANE KAYA  BASIN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

Tüm dünya, ülkemiz ve üyelerimiz arasında görev yapan kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Kadına şiddetle varlığını sürdüren, onları namus imgesi gibi görüp egolarını tatmin eden, eğitimsiz kalmaları için çaba sarf eden, hükmü altında ezen, yoluna, ufkuna, hayallerine örümcek ağı ören, iffetine, yaşam özgürlüğüne göz diken, göz dikenleri affedenler değil erkek, insan bile olamaz. Bunları adamlık vasfından tenzih ediyorum. Erkek bilek gücüyle, kadın dirayetiyle zekasıyla ve merhametiyle üstündür. Netice şu ki: Erkek kol kanat gerer, kadınsa yüreğini serer. Kavgamız ne kadar ayrı oluşumuz olsa da, hayatı anlamlandıran da bu iki cinsin bütünlüğüdür aslında. Kadını değerli kılan 'adam'lar ve adamı güçlü tutan kadınlar iyi ki varlar.

Toplumumuzda ne yazık ki baskılanan, özgürlüğü kısıtlanan, hakları görmezden gelinen, duyguları incitilen, belki hayal kurmasına bile izin verilmeyen, şiddete, tacize ve hatta cinayetlere kurban giden kadınlarımız olduğu bir gerçek. Daha kötüsü ise tüm bu hastalıklı ruhların kadınlara yaptıkları şiddet eylemlerini bazı saçma gerekçelere dayandırarak suçlarını hafifletebiliyor olmaları inanılmaz bir zafiyettir.

Devletimizin gerekli caydırıcı yaptırımları hukuki düzende yürürlüğe koyması, kadını koruması ve aile içi eğitim çok önemli. Tüm bu hastalıklı ruhların temelinde sevgisizlik ve bozuk aile ilişkileri yatıyor. Aile çocuğuna yeterli sevgiyi vermeli ve erkek çocuklarına kadına saygı duymayı öğretmeli. 

Bu eğitim okullarda da desteklenmeli. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Allah kendisinden sonra yaratma gücünü kadınlara bahşetmiş olduğu için, nesiller kadınların doğurganlığı sayesinde devam ettiği için, dünyadaki her erkek varoluşunu bir kadına borçlu olduğu için ve ben de bir kadın olduğum için kendimi ayrıcalıklı hissediyorum. Büyük başarılar, kıymetli anaların yetiştirdikleri seçkin evlatlar sayesinde olmuştur" diyen Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanımı da Dünya Kadınlar Günü'nün de saygıyla ve rahmetle anıyoruz.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)