Güldane Kaya, Kadınlar Günü'nde kadın cinayetleriyle gündeme geliyor

Aksan, UTEF ve Leman Gebizli Tüm Engellilere Umut ışığı Derneği olarak düzenlenen Emekçi Kadınlar günü ve Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul ve arkadaşlarının 8 Mart’1918’de Alexsandıra gemisinin batırılışının 101. Yılı anma etkinliği gerçekleşti.

Yerel 12.03.2019, 22:21
Güldane Kaya, Kadınlar Günü'nde kadın cinayetleriyle gündeme geliyor

Emekçi Kadınlar günü ve Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul ve arkadaşlarının 8 Mart’1918’de Alexsandıra gemisinin batırılışının 101. Yılı anma etkinliği gerçekleşti.

Eş zamanlı olarak Kaş, Kemer ve Antalya’da gerçekleşen etkinlikler. Antalya’da Albay Suat Akgül’ün arşivlerden derlenen ATATÜRK ve Cumhuriyet Kadınları Fotoğraf sergi açılışı ile başlayan program, Cumhuriyet Meydanına Çelenk koyma töreni ile devam etti. Ardından Atatürk evi önü Zübeyde Anamız büstüne Çelenk koyma töreni ve UTEF Genel Başkan Yardımcısı Leman Gebizli Tüm Engellilere Umut Işığı Dernek Başkanı Güldane Kaya basın açıklamasında bulundu.

İnönü Parkında Topçu yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker'in Kemer’de Alexsandra Gemisinin batırışının 101.Yılı anısına Çelenk koyma töreni UTEF Genel Başkanı Mete Kaçar’ın Sunumu, Akdeniz Gençlik Sanat Araştırma ve Eğitim Derneği (AKSAN) Adına basın açıklamasını gerçekleştiren (E.) Hakim Gülser Türkeli’ni,n Kahraman Anaların kahraman evlatları adlı Basın açıklaması ile tören sona erdi.

Leman Gebizli Umut ışığı Derneği Başkanı Kaya; Basın açıklamasında şöyle konuştu:

"Dünyanın her yerinde kadın olmak zordur! Türkiye'de daha da zordur. Çünkü kadın; anne, eş, sevgili, seven, işçi, aşçı, bakıcı, özetle her türlü çileye katlanandır. Ama cinsiyet eşitliği yoktur. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü, Türkiye hariç bütün ülke kadınları mutluluk içinde kutluyor. Türkiye ise Kadınlar Günü'nde kadın cinayetleriyle gündeme geliyor. Kadınlar Günü'nü kutlamaktan çok, kadına şiddeti ve vahşeti konuşup yazıyoruz. Bu bağlamda ne yazık ki, Türkiye'de 2018 yılı dâhil son on yılda 2778 kadın şiddet görerek hayatını kaybederken, en çok boşanmak istedikleri ve kendi hayatlarına dair karar almak istedikleri için öldürülüyorlar.

Mustafa Kemal Atatürk'ün "Dünya'da hiçbir milletin kadını, milletini kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadınından daha fazla çalıştım diyemez. Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın" dediği, tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü UTEF ve Leman Gebizli Tüm Engellilere Umut ışığı Derneği olarak kutluyor, kadına yönelik şiddetin son bulmasını diliyoruz.” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
açık