Halk Plajları Halka Paralı, Halk ise Tepkili

Vatandaş soruyor: Devlet Uyuyor mu? Gariban vatandaş denize serinlemek için giremeyecek mi?

Yerel 15.08.2017, 09:43 15.08.2017, 10:34
Halk Plajları Halka Paralı, Halk ise Tepkili

Türkiye’nin en sıcak illeri arasında yer alan yüzlerce kilometre denize kıyısı bulunan Aydın’da halk plajları halka paralı oldu.

Denetimsizlikten faydalanan uyanıklar denizde serinleyen vatandaşlara hizmet adı altında para topluyorlar. Gariban Vatandaşların denizde bedava serinlemesini bile çok gördüler.

Çoluk çocuk bir günlüğüne denize geldiği için halk plajında bile adeta haraç vermek zorunda kalıyor. Vatandaşlar yetkililerin sorunu çözmesini istiyor.

 
Ağustos sıcağının oldukça etkili olduğu hafta sonu serinlemek için sahil kesimine giden pek çok gariban vatandaş parası olmadığı için halk plajlarına akın ediyor. Bütçesi uygun olmadığı için halk plajına giden vatandaşlar denize bile para ödeyerek girmek zorunda kaldığı görülüyor.


Devletin adını kullanarak adeta haraç kesiyorlar

Halk plajlarında kendilerinin bölgede yetkili olduğunu belirten kişiler sabah erkenden deniz kenarına boydan boya şezlong ve şemsiyeleri yerleştirip bekliyor.

Deniz kenarına gelen kişiler denizin hemen bitişinde bulunan şezlong ve şemsiyeler nedeniyle ya arka taraflara gitmek zorunda bırakılıyor. Denizin kıyısında oturup çocuklarını oynatmaya giden vatandaşlar, “Bulunduğunuz bölge kiralık” uyarısı ile karşılaşıyor.

DEVLET ADINA BİR DE TEHDİT

Birçok kişi gerek eşine ve çocuklarına karşı mahcup olmamak gerekse huzurunu bozulmaması için şemsiye başı istenilen 20 TL ücreti ödemek zorunda kalıyor.Parayı alanlar ise soru sormak isteyenlere “Maliye Bakanlığı, Yerel Yönetimler ve Kaymakam’ın izni” ile bu parayı topladıklarını söylüyor.

Hafta sonu Aydın’ın çeşitli yerlerinden ve diğer illerden Didim Uslu Sitesi önünde bulunan halk plajına serinlemeye gelenler, karşılaştıkları uygulama ile adeta şaşırdılar.

Deniz kenarına boydan boya kimse gelmeden işgal eden uyanıklar, denizin kenarına önceden dikleri şemsiyelerin gölgesi ulaşan vatandaşlardan 20 TL para talep ediyor. Parayı ödemek zorunda kalan vatandaşlar durumun çok incitici olduğunu belirterek “Vatandaş talep ederse şemsiye ve şezlong verilip parası alınsa hiçbir şey yok. Önce tüm sahili kapatıp ardından halka ait olan bölgenin halka kiraya verilmesi çok üzücü ve incitici bir durum. Bu olay genel ve yerel yönetim adına yapılıyorsa daha da kötü. Yetkililerin bu sorunu çözmesini bekliyoruz” diyerek adı üstündeki halk plajlarının halka paralı hale getirilmesini tepki gösterdiler.

Türkiye'nin bir çok yerinde denize giren vatandaşlar bu tür manzaralarla karşılaşıyor. Vatandaşlar devletin  bu meseleyi çözmesini istiyor. 
 

Yorumlar (0)