banner434

Hamsiyi Yediler, Horana Koştular

Zeytinburnu Belediyesi 20 bin vatandaşa 2 ton hamsi ikram etti. Hamsi yiyenlerin horonla coştuğu festival ilgi gördü. Başkan Murat Aydın, balık kazanlarının başına geçerek vatandaşlara hamsi ikram etti.

Yerel 22.04.2018, 19:19
Hamsiyi Yediler, Horana Koştular

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, "2 haftalık festivalimizde açılışı Güneydoğu’nun çiğ köftesiyle yapmıştık ardından Rumeli böreği ve Türkistan pilavı ile devam ettik. Bugün de finali Karadeniz hamsisiyle yaptık." şeklinde konuştu.

Yöresel lezzetlerin gelecek nesillere aktarılması ve halkla buluşturulmasını amaçlayan Zeytinburnu Geleneksel 5'inci Radyo Festivali ve Yöresel Tatlar Şöleni etkinliği gerçekleştirildi. Festivale katılan vatandaşlara 2 ton hamsi ikram edildi. Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı’nda düzenlenen festivale vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Balık ekmek alabilmek için metrelerce kuyruk oluşturan vatandaşlar su ve helva eşliğinde hamsi yedi. 

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ise vatandaşlara Karadeniz’in meşhur lezzetlerinden olan hamsi ikramında bulundu. Hazırlanan hamsiyi yiyen vatandaşlar lezzete doymadı; yeniden kuyruğa girdi. Karadenizli vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği festivalde müziğin ritmine kendini kaptıranlar meydanda horon tepti. Yüzlerce vatandaşın katılımıyla oynanan horon, festivalde renkli görüntüler oluşturdu.

10 gün boyunca 80 bine yakın vatandaşı festival alanında ağırladıklarını ve gördükleri ilgiden çok memnun olduklarını ifade eden Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “2 hafta süreyle 22 radyo kanalımız, Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı’ndan Türkiye’ye ve dünyaya seslendi. Tabii Zeytinburnu’nun demografik özelliğinin çok renkli olması, mutfak zenginliğini de beraberinde getiriyor. 2 haftalık festivalimizde açılışı Güneydoğu’nun çiğ köftesiyle yapmıştık ardından Rumeli böreği ve Türkistan pilavı ile devam ettik. Bugün de finali Karadeniz hamsisiyle yaptık. Bizi festival boyunca yalnız bırakmayan Zeytinburnulu hemşehrilerimize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)