Alexa

Havza'da Muhteşem Gece ve 100. Yıl Kutlamaları

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Havza'ya gelişinin 100. yıl dönümü dolayısıyla fener alayı ve havai fişek gösterisi düzenlendi.

Havza'da Muhteşem Gece ve 100. Yıl Kutlamaları

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Havza'ya gelişinin 100. yıl dönümü nedeni ile Havza Kaymakamlığı ve Havza Belediyesi iş birliği, Havza Meslek Yüksek Okulu ve Atatürkçü Düşünce Derneği Havza Şubesinin katkıları ile  Havza Atatürk Evi önünden başlayan ve ellerinde bayraklarla yürüyen vatandaşların oluşturduğu fener alayı Mehmetçik Meydanı'nda sona erdi.

Program 100. Yıl anısına atılan 500 havai kullanılarak gerçekleştirilen fişek gösterisi ile sona erdi.

Fener alayı yürüyüşüne Kaymakam Metin Yılmaz, Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, siyasi parti temsilcileri, protokol üyeleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Havza’ya gelişi Samsunun Havza ilçesinde çeşitli etkinlikler ile kutlandı.

Büyük Önder'in Havza’ya gelişinin 100. Yıl kutlamaları ilk olarak İlk Kıvılcım Şehitler Parkı'ndaki şehitler anıtına çelenk sunulmasıyla başladı. Çelenk koyma törenine, Havza Kaymakamı Metin Yılmaz, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, siyasi parti temsilcileri, protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Çelenklerin anıta konulmasının ardından anıttan Havza Atatürk Evi'ne kadar kutlama yürüyüşü gerçekleştirildi.

Yürüyüşte Samsun’dan getirilen ve Samsun  Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün makam aracı olarak kullandığı otomobilin aynısını  eşliğinde Atatürk evine yüründü.

Burada "11. Ulusal Kurtuluş Mücadelesi Anma Yürüyüşü"nüne katılan Ondokuz Mayıs Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (OMDAK) üyeleri tarafından Samsun’dan getirilen bayrak Havza Kaymakamı Metin Yılmaz’a teslim edildi.

Kutlamalar kapsamında daha sonra İlçe stadında düzenlenen 25 Mayıs resmi kutlama programına geçildi.

Kutlama programına Samsun Valisi Osman Kaymak, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, Havza Kaymakamı Metin Yılmaz, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Programda konuşan Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir bir Havzalı olarak her zaman gurur duyduğunu belirterek; “Sevgili Havzalılar; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Havza ilçemize gelişinin 100. Yılını heyecanla kutlamaktayız. Havzalılar olarak dün milli mücadelede dedelerimizin göstermiş olduğu cesaret ve cüreti bu günde göstererek aynı ruh ve azimle yolumuza devam etmekteyiz” dedi.

Samsun Büyük Şehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise 19 Mayıs 1919’ın 100. Seneyi devriyesini Samsun’da Cumhurbaşkanlığı himayesinde kutladıklarını belirterek; “ Bu gün ise Atatürk’ün Havza’ya gelişinin 100. Yılını kutluyoruz. Şunu düşünmek lazım o Milli Mücadele hangi şartlarda nasıl verildi. Bunu düşünmek bile zor. İnşallah gelecekteki 100 yılda bizler için çok daha parlak olacak. Havza’da bu konuda çok önemli bir nokta da olacak. Burada ilk defa söylüyorum.  Yer temin edilmesi durumunda Sanayi ile birlikte yaşanacak nüfus artışına hazırlıklı olmak adına 500 veya 600 konutluk yatay mimaride yeni bir mahalleyi ilk kez Havza’ya kazandıracağız. Başta Gazi Mustafa Kemal ve Silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.” Dedi.

Samsun Valisi Osman Kaymak ise konuşmasında Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna giden yolda 100. Yılını yaşanın gururunu duyduklarını belirterek; “ İlk adımın atıldığı Samsun’un güvenli olmadığı nedeni ile tam 100 yıl önce 25 Mayıs 1919 tarihinde Gazi Mustafa Kemal ve Silah arkadaşları ile Kurtuluş Savaşı somutlaştırmak için Havza’ya gelişini kutluyoruz. Havza genelgesi Atatürk ve Silah arkadaşlarının Samsun Tütün İskelesinden başlattıkları milli mücadelenin ete kemiğe bürünmüş halidir.” Dedi.

Çeşitli spor gösterileri ve halk oyunları ile devam eden program, öğrenciler ve Havzalı muharip gazilerin Atatürk'ün Samsun'a çıkışı ve Havza'ya gelişini anlatan gösteriyi sahnelenmesiyle sona erdi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2019, 13:48
YORUM EKLE