Havza'da "Vefa Sosyal Destek Grubu" Harekete Geçti

Havza Kaymakamı Metin Yılmaz,  yeni tip koronaviris (Kovid-19) ile mücadelede tüm tedbirleri kapsamında ilçede Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulduğunu duyurdu. Yapılan toplantıda, Havza Belediyesi Beyaz Masa’da çalışmalarını yürüteceği kararı alındı.

Yerel 23.03.2020, 13:04
Havza'da "Vefa Sosyal Destek Grubu" Harekete Geçti

Yeni tip koronaviris (Kovid-19) ile mücadelede tüm tedbirleri kapsamında ilçede Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulduğunu duyuran Havza Kaymakamı Metin Yılmaz, yapılan toplantıda oluşturulan Vefa Sosyal Destek Gurubunun Havza Kaymakamlığı koordinesinde Havza Belediyesi Beyaz Masa’da çalışmalarını yürüteceği kararlaştırıldığını belirtti.

Havza Kaymakamlığında Havza Kaymakamı Metin Yılmaz’ın başkanlığında Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ve ilgili kurum amirlerinin katılımı ile Vefa Sosyal Destek Grubu toplantısı düzenlendi. Yapılan toplantıda, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda İl İdaresi Kanunu'nun 11/C maddesi uyarınca, 21 Mart saat 24.00'den sonra 65 yaş ve üstü kişiler ile kronik rahatsızlıklara sahip vatandaşların ikametlerinden dışarı çıkmalarının sınırlandırıldığı ifade edildi.

"Vefa Sosyal Destek Grubu" 65 yaş veya kronik hastalığı olanların sağlık başta olmak üzere tüm temel zaruri ihtiyaçlarının Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, yerel yönetimler, ilgili kurum görevlileri ve Kızılay görevlileri aracılığıyla karşılanacağı vurgulandı. Açıklamada, söz konusu vatandaşların ihtiyaçlarını 112 acil çağrı merkezi üzerinden bildirebilecekleri ve taleplerin ücreti karşılığında karşılanacağı ifade edildi.

Havza Kaymakamı Metin Yılmaz evlerinde tek başlarına yaşayan vatandaşların hızlıca tespit edilip çalışmalara bu günden itibaren başlanacağını söyledi. Kaymakam Yılmaz, “İhtiyaç olması halinde özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın mağdur olmaması; temel ihtiyaçlarının karşılanması 65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturuldu. Vefa Sosyal Destek Grubumuz 24 saat esası üzerinden görevlerini sürdürecek. “ dedi.

SADECE PAKET SERVİSİ

Havza Kaymakamı Yılmaz; "Başta doktorlarımız ve sağlık personelimiz olmak üzere, güvenlik güçlerimiz, birim amirlerimiz ve muhtarlarımızın mesai kavramı olmadan çalışacağız. Tüm kamu görevlileri başta şahsım olmak üzere bu aziz milletimizin emrindeyiz. Özellikle yaş grubu itibariyle risk grubunda olan 65 yaş üzeri ve kronik hastalığı olanların olayın ciddiyetini görmelerini ve alınan tedbirlere uymalarını istiyoruz." ifadelerini kullanarak, Restoranlar ve tüm lokantalar ile pastane ve benzeri iş yerlerindeki oturma alanlarının tedbir olarak kapatıldığına dikkati çekti. Yılmaz, bu yerlerde sadece paket servisi yapılabileceğini ve asker uğurlama gibi törenlerinde yasak kapsamında olduğunu kaydetti.

HAVZA BELEDİYESİNDE KORONA VİRÜSE KARŞI BEYAZ MASA

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ise toplantıyla ilgili yaptığı açıklamada, İlçe genelinde 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların, kendilerine yardımcı olacak kimsesi olmayanların sağlık başta olmak üzere temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tedbirler alınması kararlaştırıldığını İkametlerinden ayrılmalarına kısıtlama getirilen ve yakını bulunmayan 65 yaş üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların mağdur olmaması için belirlenen 112, 155 ve 156 çağrı numaraları üzerinden ihtiyaçlarını bildirebileceklerini, yine vatandaşların 7144085 numaralı telefon ile Beyaz Masa'da ilgililere ulaşabileceklerini belirtti. Başkan Özdemir, "Tüm tedbirler alınmış durumda. Vatandaşlarımızın, doktordan yazdırdığı ilaçtan tutunda evde yiyeceği yemeğe, marketten alınacak herhangi bir gıda ürününe kadar tüm ihtiyaçları karşılanacak. Bu kapsamda kendileri dışarı çıkmak zorunda olmayacak" dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)