Havza’da kurbanlık satış piyasası hız kazandı

Kurban Bayramına kısa süre kala tüm yurtta olduğu gibi Samsun - Havza’da kurbanlık piyasası hızlandı.

Yerel 24.06.2021, 11:18
Havza’da kurbanlık satış piyasası hız kazandı

Büyükbaş kurbanlıkların ortalama 7 bin ila 25 bin lira küçükbaş hayvanların ise 1,500 ila 2 bin 500 lira arasında satıldığı Havza’da uzun yıllar besicilik yapan ve son 6 yıldır kurbanlık satışına yönelen Altın Kardeşler kurbanlık arayanlara hizmet etmekte.

Mesudiye Mahallesinde bulunan işletmelerinde kurbanlık satışı ve kesimi gerçekleştiren Altın Kardeşlerden Bünyamin Altın 7 kardeş olduklarını ve çocuk yaştan bu yana besicilik işi yatıklarını belirterek; “Son 6 yıldır normal besiciliğin yanı sıra kurbanlık hayvan işi yapmaktayız. Şuan elimizde 3 ila 7 kişilik kurbanlıklar bulunmakta. 10 bin ila 20 bin lira arasında büyükbaş hayvanlarımız bulunmakta. Küçükbaş hayvanlarımız ise 2 bin ila 3,500 lira arasında.” Dedi.

Altın kendi yem bitkilerini yetiştiren besicilerin kazanç sağladıklarını belirterek; “ Besicilikte kendi yemini üreten üretici kazanç sağlar. Biz kurbanlıklarımızı çok önceden alarak yaylarımızda kekik ile beslemekteyiz. Bir süre doğal ortamda bakımları yapılan kurbanlıklarımız daha sonra ağırlarımızda bakıma alınıyor. Tüm halkımızın Kurban Bayramını kutlarım.” Dedi.

Altın kardeşlerden Hüseyin Altın ile kurbanlık alan kişilere kurban kesimi gibi farklı konularda da hizmet sunduklarını belirterek; “ İsteyen vatandaşlarımızın kurbanlarını kendi kesim yerimizde ücreti mukabilinde kesiyoruz. Bu yıl karkas kesimi 600 liraya, kurbanlık doğrama fiyatımız ise müşterinin istediği ebat göre 750 lira ila 1000 lira arasında değişmekte. İki yıldır salgın nedeni ile temizlik, hijyen ve diğer kurallara uygun olarak müşterilerimize hizmet etmekteyiz.” dedi.

Hüseyin Altın Kurban Bayramı boyunca yaklaşık 20 kişiye istihdam sağladıklarını belirterek; “Bayramda kurbanlıklarını kestiren müşterilerimize ikramlarda bulunanlarda, kesim ve doğrama yapanlara bir çok kişi hizmetlerimizi yürütüyoruz. Havza’da olduğu gibi İzmir’de halkımıza aynı hizmeti aynı kalitede vermekteyiz. Bu vesile ile tüm İslam aleminin Kurban Bayramını kutulyorum.”dedi.

Altın Kardeşlerden kurbanlık alan Mustafa Şahin ise uzun süredir kurbanlıklarını Altın Kardeşlerden aldığını belirterek; “ Uzun yılardır bu işi yapıyorlar. Hayvanlarının besileri ve kalitelerine güveniyorum. Her yıl kurbanlık hayvanımızı alıyoruz ve bayramın birinci günü burada kestiriyoruz. Bizler çaylarımızı içerken kurbanlık hayvanımız kesiliyor ve parçalanıyor. Bizlerde elimizi sürmeden kurbanlığımızı alıp evimize gidiyoruz.” Dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)