"Havzalıların torunlarından biri olmaktan gurur duyuyorum"

Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta, Mayıs 1919’da Havza’da çakılan ilk kıvılcımın 100. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve Kurtuluş Savaşında yaşamlarını yitiren bütün şehitleri andı.

Yerel 24.05.2019, 21:31
"Havzalıların torunlarından biri olmaktan gurur duyuyorum"

Atatürk’ün Havza’ya gelişinin 100. yıl dönümü münasebetiyle sosyal medya aracılığıyla mesaj yayımlayan Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Havza'ya gelişinin 100. yıl dönümünü kutladı.

Atatürk, 25 Mayıs’ta Havza’ya geldi

Havza'nın 18 gün boyunca Atatürk'e ev sahipliği yaptığını belirten Usta; “Milletine umut ve inanç vermek üzere yola çıkan Mustafa Kemal Paşa, 19 Mayıs 1919’da ayak bastığı Samsun’da halkın yüksek teveccühüyle karşılanmıştır. Samsun’da yürüttüğü çalışmalar sonrasında, karargâhını Havza’ya taşıma kararı alan Atatürk, 25 Mayıs’ta Havza’ya gelmiş ve Havza, 18 gün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ev sahipliği yapmıştır." dedi.

30 Mayıs’ta ilk mitingi Havzalılar tarafından yapıldı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Havzalılara “Düşman bizi öldürmek niyetinde değildir. Düşmanın niyeti bizi diri diri gömmektir. Şimdi çukurun tam kenarında bulunuyoruz. Son bir gayretle kendimizi kurtarmamız mümkündür. Zaten başka bir imkân yoktur'' şeklinde seslenerek mücadelenin ateşini yaktığını ve büyük Türk milletinin makus talihini kırıp, yeni baştan yedi düvele azmini, inancını ve gücünü göstereceği Kurtuluş Mücadelesinin İlk kıvılcımını Havza’dan attığını, 30 Mayıs’ta ilk mitingi Havzalılar tarafından yapıldığına dikkat çekerek şöyle konuştu:

"Havzalıların torunlarından biri olmaktan gurur duyuyorum"

"Mayıs 1919’da Havza’da çakılan ilk kıvılcımın 100. yıl dönümünde, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve Kurtuluş Savaşında yaşamlarını yitiren bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. O gün Havza ve Samsun hangi şuura sahipse bugün de aynı umut ve azme sahip olmalıdır. Ayrıca, Atatürk’ün “Muhterem Havzalılar, ilk cüreti, ilk cesareti gösteren, ilk teşkilatı yapan sizlersiniz. İnkılap ve Cumhuriyet tarihinde kahraman Havza'nın büyük bir yeri vardır.” diye seslendiği Havzalıların torunlarından biri olmaktan gurur duyuyorum.

Aynı zamanda bu sözlerinin lafzını zikretmek kadar; muhtevasını yaşamak ve gelecek nesillerimize yaşatmak anlamında gururla birlikte yükü de omuzlarımda taşıyorum. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Havza'ya gelişinin 100. yıl dönümü kutlu olsun.”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)