Hayatta Aktör müyüz, Figüran mı?

Yeni Yüksektepe Kültür Derneği’nde “Hayatta Aktör Olmak” konusunda bir konferans düzenlendi.

Yerel 25.03.2015, 13:09 25.03.2015, 13:38
 Hayatta Aktör müyüz, Figüran mı?
Yeni Yüksektepe Kültür Derneği’nde “Hayatta Aktör Olmak” konusunda bir konferans düzenlendi.

Konferansı aktaran Emel Tokuyan; “Yaşamımızı kendimiz mi yönetiyoruz?”, “Kendimiz ile ilgili sorunlarla nasıl ilgileniyoruz?”, “Hayatta aktör müyüz, figüran mı?” gibi pratik hayata yönelik felsefi soruları katılımcılar ile birlikte irdeleyerek çözümler üzerinde durdu. Konferansta ayrıca insanın günlük hayattaki durumu ve sorunlara nasıl yaklaştığını açıklayan küçük oyunlar da oynandı.

İnsanın zihninin günlük hayatta karşılaştığı tecrübelere karşı nasıl tepki verdiğinden bahseden Tokuyan; “İnsan hayat içinde yol alırken, bir yandan da bir sürü şablon fikirlere sahip olur ve bir süre sonra bu şablonlar kişinin düşünce üretme sürecinin yerine geçerek onun yerine kararlar verir. İnsan böylece hiç sorgulamadan birçok şeyi bir robot gibi yapmayı öğrenir.” dedi ve “Bebek yumuşak ve esnek olarak doğar, büyüdükçe zihin ve fizik olarak sert ve katı bir form alır.” diyerek okumanın, sorgulamanın, bilim ve sanat ile temas etmenin önemine vurgu yaptı.


Konferansı aktaran Dernek Başkanı Emel Tokuyan konferansa katılanlara “Hayatımızdaki kararları neye göre alıyoruz?” sorusunu yöneltti ve “kendi bilincimizin bu seçimlerde bir etkisi var mı? Yoksa hep zorunluluklarımıza göre, televizyon-internetten öğrendiğimiz fikirlere göre, arkadaş vs. den öğrendiğimiz fikirlere göre mi hayatımızı yaşıyoruz? Ve eğer kendi bilincimin sorgulamadığı hedefler ile hayatımı yönetiyorsam yani akışına göre rastgele yaşıyorsam o zaman böyle bir hayat beni mutlu edebilir mi” şeklinde devam etti ve Mevlana’nın “İnsanın değeri aradığı şeydir” sözünü hatırlattı.

Tüm sorularımızın çözümünün kendimizi sorgulamaktan geçtiğini ve daha önce aynı soruları sorgulayan birçok kültürdeki ve dönemdeki filozoflardan ilham almanın faydalı olacağını aktaran Dernek Başkanı Tokuyan “Platon’un yaş gruplarına göre insanın dünyayı ve kendisini algılayışı” ve “doğu bilgeliğine göre insanın doğası” konularından bahsederek izleyenlere fikirler verdi. “Biz Aktiffelsefe olarak felsefe çalışmanın ve yeniden bilincimizin ve hayatımızın dümenini elimize almanın gerekliliğini hissediyoruz. Ve bu bilgeliği tüm Manisalılarla paylaşmak istiyoruz. O yüzden 27 Mart Cuma saat 19.30’da başlayacak olan Felsefe Seminerlerimize tüm bilgelik adaylarını bekliyoruz ” diye konuştu.

Yeni Yüksektepe Kültür Derneği Manisa Temsilciliği,
Yorumlar (0)