'Haydi Sende Katıl Bize Bir Ki Üç'

Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde “Ağaç Yaşken Eğilir” projesi kapsamında “Haydi Sende Katıl Bize Bir Ki Üç” isimli müzik parçası tanıtıldı.

Yerel 21.03.2016, 11:48
'Haydi Sende Katıl Bize Bir Ki Üç'
Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde “Ağaç Yaşken Eğilir”  projesi kapsamında “Haydi Sende Katıl Bize Bir Ki Üç” isimli müzik parçası tanıtıldı.

SAMSUN'DA İLK PROJE


Samsun'da proje kapsamında bir ilk olan “Haydi Sende Katıl Bize Bir Ki Üç” isimli müzik parçası ve proje faaliyetlerinden oluşan klip, İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf KÖKSAL, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Hatice ÖZ, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Dursun Mehmet MEHEL, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa KASAPOĞLU, Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Orhan DEĞER ve Şube Müdürü Ali SENEL’in katıldığı toplantıda basına tanıtıldı.

Toplantıda konuşan Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf KÖKSAL;

Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu oluşan hastalıklardan biri de obezite (şişmanlık) dir. Obezite önemli bir halk sağlığı sorunu olup çocukluk çağı obezitenin yetişkinlik obezitesine yol açtığı ve pek çok kronik hastalık için zemin oluşturduğu bilinmektedir. İlimizde ilkokul çağı çocuklarda doğru beslenmenin öğretilmesi, erişkin yaş obezitesinin önüne geçilmesi, toplumun genel olarak sağlıklı beslenme ve fizik aktivite konusundaki farkındalığının artırılması amacıyla başlatılan ve Temmuz 2015 tarihinden itibaren yürütülen “ Ağaç Yaşken Eğilir” projesi kapsamında fizik aktiviteye dikkat çekmek üzere sözleri proje ekibince yazılan, Samsun İlkadım Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Öğretmeni Gücem AĞMAZ tarafından bestelenen, Orhangazi İmam Hatip Ortaokulu Müzik Öğretmeni Deniz TURAN TUNÇ eşliğinde aynı okul öğrencilerinden oluşan koro tarafından seslendirilen “ Haydi Sende Katıl Bize. Bir Ki Üç…” şarkısının CD olarak çoğaltılması ile ilgili işlemler Ocak 2016 tarihi itibariyle tamamlanmıştır.

Sağlıklı birey olmanın, yeterli ve dengeli beslenmenin yanı sıra, hareketli yaşamdan geçtiğinin vurgulandığı bu bölümde “ Haydi Sende Katıl Bize. Bir Ki Üç…” isimli müzik parçasına beden eğitimi öğretmeni Banu BACINOĞLU tarafından her öğrencinin rahatlıkla yapabileceği egzersizler uyarlanmıştır.

İlimizde proje kapsamında bir ilk olan ve sözleri ile yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat çeken melodisi ile hareketi çağrıştıran “ Haydi Sende Katıl Bize. Bir Ki Üç…” şarkısının öğrencilerin besin seçiminde etkili olabilmesi için okullarda beslenme saatlerinden önceki (ara öğün saatleri) teneffüslerde çalınması, öğrencilerde egzersiz bilincinin oluşması için de bu şarkıya uyarlanmış egzersizlerin proje kapsamındaki okullarda beden eğitimi derslerinde öğrencilere gösterilmesi uygun görülmüştür.

Haydi Sende Katıl Bize. Bir Ki Üç…” şarkı CD si ve proje kapsamında yapılan çalışmaların görüntülerinden derlenerek hazırlanan kısa film proje kapsamındaki okullara dağıtılmıştır dedi.
Yorumlar (0)