Alexa

Hocalı’yı Unutma Unutturma!

TURGUTLU Belediyesi ve Azerbaycan Kültür Derneği işbirliği ile düzenlenen Hocalı’yı Unutma Unutturma Konferansı, kardeş ülke Azerbaycan’daki katliamı bir kez daha gözler önüne serdi.

 Hocalı’yı Unutma Unutturma!
TURGUTLU Belediyesi ve Azerbaycan Kültür Derneği işbirliği ile düzenlenen Hocalı’yı Unutma Unutturma Konferansı, kardeş ülke Azerbaycan’daki katliamı bir kez daha gözler önüne serdi.

Turgutlu halkının yoğun ilgi gösterdiği konferansta gösterimi gerçekleştirilen, Azerbaycan Milletvekili Akil Abbas’ın aynı romanından uyarlanan ‘Dolu’ filmi ise duygu dolu anlar yaşattı.

Hocalı katliamının yıldönümü dolayısıyla Turgutlu Belediyesi ve Azerbaycan Kültür Derneği işbirliği ile düzenlenen Hocalı’yı Unutma Unutturma Konferansı, Turgutlu Lisesi konferans salonunda gerçekleştirildi.

Konferansın konuşmacılığını Azerbaycan Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Selçuk Ünal, araştırmacı-yazar Hüseyin Adıgüzel, edebiyatçı Rahman Aygün yaparken, Azerbaycan Milletvekili Akil Abbas da konferans için geldiği Turgutlu’da Azerbaycan halkının yaşadığı zulme yönelik bir konuşma yaptı.

Turgutlu Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Sezer ve İskender Tunç, MHP İlçe Başkanı Ahmet Köktopçu, Ülkü Ocakları Başkanı Mehmet Cantez, Büyükşehir Koordinatörü İbrahim Kutar ile çok sayıda dernek yöneticisi ve Turgutlulu katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Azerbaycan Kültür Derneği Başkanı Ünal Kağbağ, yaşananın soykırım olduğunu vurgulayarak, Türk Milleti’nin kaderinin sırtında vurulmak olduğunu ifade etti. Hedefin şanlı Türk bayrağını Karabağ gönderlerinde dalgalandırmak olduğunu söyleyen Kağbağ, konuşmasını Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ne mutlu Türküm’ sözüyle sonlandırdı. Ardından katılımcılar konuşmalarını gerçekleştirirken, 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ Bölgesi’nde yer alan Hocalı kabasında, Azeri sivillerin Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından katledilmesine yönelik bilgi verdi. Konferans Azerbaycan Milletvekili Akil Abbas’ın aynı romanından uyarlanan ve Karabağ Savaşı’nda yaşananları gözler önüne seren ‘Dolu’ filminin gösteri ile sona ererken, film katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı.

Konferans sonunda Turgutlu Başkan Yardımcıları Turgutlu Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Sezer ve İskender Tunç katılımcılara teşekkür etti.
Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2015, 18:58
YORUM EKLE

banner325