İlkadım Belediyesi'nden 5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinliği

İlkadım Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından “5 Haziran Dünya Çevre Günü" dolayısıyla düzenlediği etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Yerel 07.06.2022, 21:42
İlkadım Belediyesi'nden 5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinliği

İlkadım Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından “5 Haziran Dünya Çevre Günü" dolayısıyla düzenlenen etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, "Çevresi ve çehresi daha temiz, yaşanabilir bir ilkadım için geri dönüşümü teşvik edecek bu tarz organizasyonlara büyük önem veriyoruz. Çevremize ve doğamıza sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

Bulvar AVM’ye stant açan Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü atık pet şişeler ve bidonlarda yapılan kuş yuvaları, mevsimlik Begonya, Kadife Vapur Dumanı çiçekleri, kurşun kalem, atık pil toplama haznesi, gibi çeşitli materyalleri vatandaşlara ücretsiz dağıttı.

Belediyenin kendi atölyelerinde yapımı tamamlanan ; Bayat Ekmek Toplama Kutusu, Atık İlaç Kutusu, AYPİKUT, atık yağı bio dizele dönüşümü Sıfır Atık geri dönüşümü, karton kutuların tanıtımının yapıldığı etkinlik alanındaki ürünleri vatandaşlar ilgiyle inceledi.

Çevrenin temizliği halkımızın elinde

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Ekolojik dengenin ortadan kalktığını, hızlı nüfus artışı, köyden kente göç, gelişen sanayi, teknoloji, kimyasalların çok kullanılması, fabrikalar, tarımda yanlış uygulamalar sera gazı emisyonunu ve çevre kirliliğini arttığına dikkat çekerek şunları söyledi:

"Beraberinde de iklim değişikliğini getiriyor ve dünya ters yüz oluyor. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüz bu bilinçle önemli çalışmalar yapıyor.En büyük görev tabi ki vatandaşlarımıza düşüyor. Çevrenin temizliği halkımızın ellerinde.Biz Belediye olarak elbette çok çaba sarf ediyoruz, bu konuda özel bir proje yapıyoruz. Yeni cihazlar, yeni makineler gibi. Yani birileri inadına çevreyi kirletiyor, elindeki pet şişeyi yolun ortasına, refüje, kaldırıma atıyor, oradaki çöp kutusuna atmıyor. Parklarda çekirdek çitliyor, bir diğer torbadan alıp, diğerine koymaya eriniyor. Yere bırakıyor. Vatandaşlarımız parkta, caddede, sokakta çevreyi kirleten birini gördükleri zaman onlara kibarca uyarıda bulunmaları lazım. ‘Sevgili arkadaşım, sevgili dostum! Lütfen çevreyi kirletmeyelim. Bu çevrede hep beraber yaşıyoruz’ deyip bunun önüne geçmemiz lazım. Yoksa bizim kirletilen sokakları temizlemekle başarılı olma şansımız yok” dedi.

Yorumlar (0)