İlkadım'da Teraziler Mercek Altında

İlkadım Belediyesi zabıta ekipleri ve Büyükşehir Belediyesi Grup Merkezi Ölçü ve Ayar Amirliği tarafından pazar esnafının terazilerinde denetim gerçekleştirildi.

Yerel 14.10.2020, 16:06 15.10.2020, 11:31
İlkadım'da Teraziler Mercek Altında

İlkadım ilçesinde kurulan halk pazarlarında tüketicilerin korunması ve farklı fiyat uygulamasının önüne geçilmesi adına pazar esnafının terazilerinin denetimleri yapıldı. İlkadım Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereğince terazi denetimi, etiket denetimi ve semt pazarcıların pazar standartlarına uygun hareket edip etmediklerini denetledi.

Ekipler, terazilerin tezgâh önlerinde vatandaşın görebileceği konumda olması, etiketlerdeki rakamların anlaşılır olması gibi kurallar hakkında incelemelerde bulundu.

Zabıta ekipleri, yaptıkları tüm uyarılara rağmen fiyat etiketi olmadan satış yapan esnaf ve pazarcı esnafına para cezası verileceği konusunda uyarıda bulundu. Ayrıca ekipler, terazi denetlemesi, beyanname kontrolü, mühür zamanı gelmiş terazilerin kontrolleri, ayar kontrolleri gibi işlemleride gerçekleştirdiler.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş; “Halkımızın kanunlar çerçevesinde güven ve huzurla alışverişlerini yapabilmeleri için fiyat etiket, son kullanma tarihleri kontrol, terazi denetimleri gibi işlemler ekiplerimizce büyük bir titizlikle devam ettirilecektir. Hem esnaflarımızın hem vatandaşlarımızın mağdur olmaması adına yapılan bu denetimler hijyen ve güvenlik adına üretici esnaflarımız genelinde de yapılacaktır.” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)