Alexa

İlkadım'da Necattin Demirtaş Algısı

İlkadım kamuoyunda Necattin Demirtaş algısı. İlkadım'da yaşayanlar Belediye Başkanı ve çalışmaları hakkında ne düşünüyor?

İlkadım'da Necattin Demirtaş Algısı
banner327

KAPSAMHABER-Mahalli idareler seçimine yönelik çalışmalar hız kazanmaya başladı. Bütün partiler adaylarını açıkladılar ve yoğun bir tempo ile faaliyete başladılar. Bu adaylardan birisi de halen İlkadım Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Necattin DEMİRTAŞ.

Anket sonuçlarına yansıdığı üzere İlkadım’da yaşayanlar arasında Necattin DEMİRTAŞ hakkında oluşan çeşitli kanaatler vardır. Bunlardan birincisi, halkın büyük bir kısmı Necattin DEMİRTAŞ’ın güvenilir bir insan olduğunu düşünmektedir. Siyasetin bu kadar yozlaştığı, Türkiye genelinde halkın % 77’sinin ülkede yolsuzluk yapıldığına inandığı bir ortamda neredeyse aynı orandaki İlkadım halkının Belediye başkanına güven duyması oldukça önemlidir. Necattin DEMİRTAŞ dendiğinde halkın zihnindeki ilk çağrışımın güven olması seçimlerin kaderini etkileyebilecek önemli bir parametredir.

Necattin DEMİRTAŞ ile ilgili olarak kamuoyundaki ikinci önemli kanaat, gösterişten uzak bir biçimde hizmet ettiğidir. Hatta bazı mahfillerde belediye başkanının yaptığı hizmetlerin reklamını yapamadığı konusunda eleştiriler dillendirilmektedir. Bununla birlikte halkın büyük kısmında Necattin  DEMİRTAŞ’ın samimi olarak ilçeye hizmet etmeye çalıştığı yönündeki algı yerleşmiştir. Personelinin maaşlarını ödeyemeyen, haciz altındaki bir belediyeden büyük bir araç parkı oluşturmuş, çöp toplama gibi önemli hizmetleri öz kaynakları ile yürüten yeni bir yapıya kavuşan belediye imajı halk arasında yaygındır.

İlkadım Belediyesi’nin hilal kart, askıda ekmek, üniversite öğrencilerine ve sanayide çalışan işçilere yönelik ücretsiz çorba-ekmek dağıtımı, halk arasında belediyenin sosyal yönüne büyük ilgi toplamaktadır. Alt gelir grubuna yönelik bu hizmetler, halk arasında belediye kaynaklarının doğru kullanılması olarak algılanmaktadır.

Mahalli idarelerin en önemli problemlerinden birisi, iktidar el değiştirdikçe pek çok kişinin işinden olmasıdır. Necattin DEMİRTAŞ’ın belediye başkanı seçildikten sonra kimsenin ekmeğiyle oynamaması halkta büyük teveccüh oluşturmuştur. Üstelik belediyenin yeni istihdam kaynakları oluşturarak insanlara iş imkânı sağlaması, halkta, ülkenin en önemli meselesi olarak görülen işsizliğe belediye ölçeğinde çare bulmaya çalıştığı algısı oluşturmaktadır.

Belediye başkanı seçildikten sonra hayat tarzını değiştirmemesi Necattin DEMİRTAŞ’a duyulan sempatinin artmasındaki en önemli etkenlerden birisidir. Makama oturduktan sonra zamanının büyük kısmını halkın içinde geçiren Necattin DEMİRTAŞ, kolay ulaşılabilen, herkesin derdini kolayca anlatabildiği bir idareci olarak görülmektedir. Bu da bir idarecinin halkla iletişim kanallarını açık tutması ile ilgili bir örnek olarak anlatılır. Hizmet verdiği insanlar arasında parti ayrımı yapmaması da farklı siyasi görüşlere mensup pek çok kişinin Necattin DEMİRTAŞ’a oy vermesine sebep olmaktadır.

Necattin DEMİRTAŞ hakkında halk arasındaki en olumsuz kanaat, belediyede iyi bir çalışma ekibi kuramadığı yönündedir. İlka

dım Belediyesi’nin hizmetleri ile ilgili şikâyetlerini dile getiren vatandaşlar, başkan hakkındaki olumlu kanaatleri olsa bile belediyenin çeşitli birimlerinden iyi hizmet alamadıklarını ifade etmektedir. Başkan da bu tarz şikâyetlerin çoğalması üzerine çalışma ekibine bazı takviyeler yapmak suretiyle hizmet kalitesini artırmaya çalışmaktadır.

30 Mart 2014 Mahalli seçimleri Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi İlkadım’da da büyük çekişmeye sahne olacaktır. Mevcut Belediye Başkanı hakkında halk içerisinde yaygın olan kanaatler, Necattin DEMİRTAŞ’ın seçime 1-0 önde başladığının göstergesidir.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2014, 14:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
hakan ciğer
hakan ciğer - 5 yıl Önce

slm bu yarışı allahın izniyle ara farkla alacağız tek kaygım meclis üyeliği inşallah başkanım bu konudada birikim vede becerisiyle konunu üstesinden gelmesini önemle rica ediyorum saygılarımla