İLKEMLİ Öğrencilerden Azerbaycan'a Destek!

İLKEM Etüt ve Eğitim Merkezi 3 farklı şubesinde öğrenim gören üniversite hazırlık kursu öğrencileri düzenlenen programda Ermenistan saldırısına uğrayan Azerbaycan’a manevi destek verdiler.

Yerel 18.10.2020, 12:14 18.10.2020, 12:40
İLKEMLİ Öğrencilerden Azerbaycan'a Destek!

“Vakit Gardaşlık Vakti “adıyla düzenlenen programda Ermenistan saldırısına uğrayan Azerbaycan’a manevi destek veren İLKEM Etüt ve Eğitim Merkezi öğrdencileri, Azerbaycan’a bu savaşta yalnız olmadıklarını hissettirdiler.

Programa dev Azerbaycan bayrağı ve “İki Devlet Tek Millet” sözleri ile harmanlanan programda toplanan öğrenciler duygu dolu dakikalar yaşadı. Şehitlerimiz için saygı duruşu ile başlayan ve ardından okunan İstiklal Marşı sonrasında öğrenciler hep birlikte “Çırpınırdı Karedeniz” Şiirini okudular.

Eğitimci İdris Yüce, Milli Şairi Ahmed Cevad tarafından yazılan, 1918 yılının başlarında ünlü Azerbaycan bestecisi ve fikir adamı Üzeyir Hacıbeyli tarafından Nuri Paşa komutasındaki Türk ordusunun Azerbaycan Türklerini soykırımdan kurtarmak amacıyla Azerbaycan’a gönderilmesi nedeni ile bestelenen “Çırpınırdı Karedeniz Şiirinin tarihini ve Ermenistan işgalini kronolojik olarak öğrencilere anlatıldı.

Yüce; Her platformda destek ve savunucusu olacağız

İdris Yüce, programın açılışında yaptığı konuşmasında, Dünya kamuoyunun tepkisizliğinden cesaret bulan Ermenistan, hukuk tanımamazlığını daha da arttırarak tüm uluslararası teamülleri hiçe sayarak saldırılarına sivil yerleşim yerlerini vurarak devam ettiğini belirterek, ”Bu saldırılar karşısında Azerbaycan devleti ve milletinin haklı davasında yanlarında olduğumuzu, Azerbaycan’ın uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının her platformda destekçisi ve savunucusu ocağımızı buradan bildirmek istiyoruz. Herkesi işgale ve zulme karşı verdikleri mücadelede kardeş Azerbaycan’ın yanında yer almaya çağırıyoruz “dedi.

“Kardeş ülke Azerbaycan’ın yanındayız”

Türkiye'nin tarihte olduğu gibi bugün de Azerbaycan'ın yanında olduklarını ifade eden İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Ermenistan'ın kardeş ülke Azerbaycan'a karşı saldırılarını kınadı.

Necattin Demirtaş, "Her zaman, İki devlet bir millet' diyoruz. Kardeşlerimizin yanındayız. Öğrencilerimiz Azerbaycan'a destek olmak için ellerindeki bayraklarla ve şiirlerle destek oldular. Küçük kalplerin kalbi Azerbaycan için atıyor. Çocuklarımızın bu davranışı milli bir ruhun varlığının göstergesidir. Kardeş ülke Azerbaycan’a Ermenistan tarafından düzenlenen hain saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum” dedi.

Yorumlar (0)
14°
hafif yağmur