Kızılırmak Kuş Cenneti Çok Önemli Bir Turizm Alanıdır

Basın Müşaviri Hüseyin Avni Çatal; Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin Dünya üzerindeki en önemli ve Türkiye'deki iki sulak alanlardan birisi olduğunu söyledi.

Yerel 19.03.2015, 13:17 19.03.2015, 13:24
Kızılırmak Kuş Cenneti Çok Önemli Bir Turizm Alanıdır
KAPSAMHABER- Basın Müşaviri Hüseyin Avni Çatal; Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin Dünya üzerindeki en önemli ve Türkiye'deki  iki sulak alanlardan birisi olduğunu söyledi.

 Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin Dünya üzerindeki en önemli ve Türkiye'deki  iki sulak alanlardan birisi olduğunu söyleyen Hüseyin Avni ÇATAL, bu alanın doğanın korunmasının yanı sıra, yöre turizmine de büyük bir katkı sağlayabileceğini belirtti.

Orman ve Su İşleri Bakan Müşaviri Hüseyin Avni ÇATAL, Bakanlığının çok büyük önem verdiği ve alanında  büyük bir öneme sahip olan bu deltanın, Samsun İli ile Ondokuzmayıs ve Bafra ilçelerinin turizmden yeterince pay almasının yanı sıra,  ilçelerde işsizliğin azaltılması ve tanıtımına da katkı sağlayabilecektir dedi.

Fransa’nın Gironde kenti sınırları içerisinde bulunan benzer bir kuş cennetini her yıl binlerce doğasever ziyaret ettiğini, Kızılırmak Kuş Cennetinin benzer miktarda doğaseveri çekmemesi için bir neden olmadığını belirten ÇATAL, ayrıca Ondokuzmayıs İlçesi sınırlarındaki Nebyan bölgesinin doğal güzellikleri, Türkiye genelindeki en çok beğenilen Nebyan kestanesi ile bu turizmin tamamlayıcısı olacağını belirtti. Bunlara ilave olarak, Derbent ve Altınkaya baraj göllerinin ve Yakakent ilçesinin deniz güzelliklerinin birlikte düşünülmesi ile yörenin turizm payının önemli ölçüde artacağına vurgu yapan ÇATAL, özellikle son yıllarda Samsun’un alt yapısına yapılan yatırımların bu çalışmaların önünü açtığını ve Samsun’un kalkınma potansiyelinin son derece yüksek olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)