Manisa Güzelleşiyor

Manisa Büyükşehir Belediyesi, Laleli Mahallesi'nde bulunan Cumartesi pazarının üstünde kalan atıl alanı da Manisalılara kazandırdı.

Yerel 05.01.2021, 18:57 05.01.2021, 23:08
Manisa Güzelleşiyor

Daha yeşil bir Manisa için çalışmalarını sürdüren ve 60 gün gibi kısa bir sürede 80 bin metrekarelik yeşil alanı Manisalılara kazandıran Manisa Büyükşehir Belediyesi, Laleli Mahallesi'nde bulunan Cumartesi pazarının üstünde kalan atıl alanı da Manisalılara kazandırdı.

Vatandaşlardan gelen talep üzerine ilk olarak alan temizlenirken sonrasında vatandaşların Cumartesi pazarından üst bölgedeki alışveriş merkezine daha kolay geçebilmesi amacıyla yol oluşturuldu. Alanın hemen üzerinde yer alan duvarda ise resim çalışması yapıldı. Kötü görünümdeki duvara resim çizilerek kötü görüntü ortadan kaldırıldı. Son olarak ise alanın peyzajı tamamlanarak yepyeni bir görünüme kavuşturuldu. Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu, Fen İşleri Daire Başkanı Uğur Topkaya ve Kent Estetiği Daire Başkanı Hakan Göktaş ile birlikte alanda incelemeler yaptı.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün önderliğinde geçtiğimiz bahar ayında 60 gün içerisinde 80 bin metrekarelik peyzaj uygulamasının hayata geçirildiğini belirten Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu, çalışmaların bu yönde sürdürüleceğini dile getirdi. Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu, "Cumartesi pazarının üstünde kalan atıl alan da Kent Estetiği Daire Başkanlığı ekiplerimizin çalışmasıyla yeniden can buldu. Fen İşleri Daire Başkanlığımızın yürüteceği aydınlatma çalışmasıyla da alan ışıl ışıl bir görünüme kavuşacak" ifadelerini kullandı.

Başkan Ergün, Susuzluk ve Kuraklık Tehlikesine Dikkat Çekti, ‘Su Hayattır’ Dedi

Su kaynaklarının hızla tükendiği, mevsim normallerine göre yağması gereken yağışların istenilen düzeyde olmaması, susuzluk ve kuraklık tehlikesini her geçen gün daha çok hissettiriyor. 2020 yılı, Manisa'da son 13 yılın en az yağış alan senesi oldu. Geçmiş yılların ortalamasına göre ise bereketli Gediz ve Bakırçay Havzalarına bu yıl 200 kilogram daha az yağış düştü. Su kaynaklarının korunmasına yönelik çalışmalara büyük önem veren ve bu konuda önemli adımlar atan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün de bir mesaj yayınlayarak susuzluk ve kuraklık tehdidine bir kez daha dikkat çekti, uyarılarda bulundu. Başkan Ergün, su kaynaklarının hızla tükenmekte olduğunun altını çizerek, tek hedeflerinin gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak olduğunu vurguladı.

Başkan Ergün, yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

“Dünyamız, susuzluk ve kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya. Öncelikle hepimizin bilmesi gereken, su kaynaklarımızın sınırsız olmadığıdır. Amacım karamsar bir tablo çizmek değil ama gerçekler ve rakamlar ortada. Şuan ne yazık ki su fakiri bir ülke konumundayız. Suyumuzu korumazsak, yakın bir gelecekte maalesef su kıtlığı çeken bir ülke konumuna düşeceğiz. Henüz 15-20 yıl önce 50 metrelerde ulaştığımız suya, bugün ancak 350-400 metrelerde ulaşabiliyoruz.

Manisa'da bugün yaklaşık 1,5 milyon kişiye içme suyu temin ediyoruz. 2.000 üzerinde sondajımız var. Sadece son 5 yılda 400'ün üzerinde yeni sondaj açtık. Her geçen gün sondajlarımız kuruyor ya da yeraltı suları daha derinlere iniyor. Tabiatı Allah'ın bize emaneti olarak görmemiz gerekiyor. Bizler, doğanın sadece bir parçasıyız. Doğa biz olmadan da var olur fakat biz su olmadan yaşayamayız.

Küresel ölçekte bir soruna karşı mücadele veriyoruz. Tek hedefimiz gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak. Evlatlarımıza tüm kaynakları tükenmiş bir dünya bırakamayız. Alacağımız tedbirler ve atacağımız doğru adımlarla daha yaşanabilir bir dünya mümkün. Her zaman söylediğimiz gibi 'Susuzluk Kaderimiz Değil!' gelin hep birlikte bu sorunun üstesinden gelelim. 'SU HAYATTIR'."

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)