Manisa Haberleri

Kula ilçesine bağlı Körez Mahallesi Piralan bağlısında kanalizasyon hattı, Atık Su Arıtma Tesisi, Muhtarlardan Tam Not, Turgutlu’da Daha Temiz Çevre için 2 Milyonluk Yatırım ve Sarıçam Sakinleri Rahat Bir Nefes daha alıyor haberleri...

Yerel 29.11.2020, 13:42 29.11.2020, 14:33
Manisa Haberleri

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, 17 ilçede titizlikle yürüttüğü çalışmalarla altyapı ihtiyaçlarına hızla cevap veriyor. Kula ilçesine bağlı Körez Mahallesinin Piralan bağlısında yaşanan kanalizasyon sıkıntısını gidermek için harekete geçen MASKİ, 750 metrelik kanalizasyon şebeke hattı döşeme çalışmalarına başladı. Çalışmalar tamamlandığında mahalle halkı sağlıklı ve yeterli altyapı sistemi kullanmaya başlayacak.

Muhtar Dönmez, “Kanal sorunu bitiyor”

Körez Mahalle Muhtarı Hekmet Dönmez, “Mahallemizin bağlısı Piralan’da kanal sorunu yaşanıyordu. MASKİ ekiplerine bildirdik. 750 metrelik kanalizasyon hattı döşeme çalışmasına başlandı. Mahalle halkı bu çalışmayı takdirle karşıladı. Artık vatandaşlarımızın bu problemi de bitmiş olacak. MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay ve ekiplerine çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Atık Su Arıtma Tesisi, Muhtarlardan Tam Not Aldı

Bereketli Manisa ovasını kirlilikten korumak için atıksu arıtma tesislerine büyük yatırımlar yapan MASKİ Genel Müdürlüğü, Saruhanlı ilçesinde faaliyet gösteren tesiste mahalle muhtarlarını ağırladı. MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Çevik, “Atıksu arıtma tesislerimizde nehirlerimize dökülen atık suyu arıtarak bereketli havzalarımızı koruyoruz” dedi.

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Çevik ve İlçe Hizmetleri Daire Başkanı Serpil Çakır, Saruhanlı Atıksu Arıtma Tesisinde ilçeye bağlı Yılmaz, Saruhan, Kurtuluş, Adiloba ve İshakçelebi Mahallesi muhtarlarını ağırladı. Büyükşehir Belediyesi Saruhanlı Mutarlık Hizmetleri Şube Müdürü Serdar Özgedik, MASKİ İlçe Şefi Kerim Ali Oruç Orhan, Saruhanlı MHP İlçe Başkanı Baki Ulu ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Şerafettin Yüncüoğlu da programda hazır bulundu. Çevik, atık suyun tesise girmesinden Gediz Nehri’ne iletilmesine kadar olan tüm aşamaları muhtarlarla paylaştı. Evlerde kullanılan suyun, musluktan çıkmasından arıtılmasına kadar olan süreci öğrenen muhtarlar, programın kendileri açısından önemli olduğunu belirtti. Tesise giren kirli su ile çıkan temiz su arasında büyük fark olduğunu söyleyerek tesise hayran kalan muhtarlar, MASKİ Genel Müdürlüğüne ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Harika bir tesis olmuş

Saruhanlı MHP İlçe Başkanı Baki Ulu, Saruhanlı Atık Su Arıtma Tesisini çok beğendiğini ifade ederek, “Başkanımız Cengiz Ergün ve MASKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı çalışmaları yerinde gördük. Harika bir tesis olmuş. Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’e Saruhanlı halkına yapmış olduğu hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İshakçelebi’nin atık suyu da tesise iletilecek

İshakçelebi mahallesinin de atık suyunun tesise iletilmesinin MASKİ tarafından planlandığını söyleyen Mahalle Muhtarı Metin Kumal, “Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin ve MASKİ’nin çalışmalarından dolayı çok memnunuz. Altyapı çalışmalarından sonra atık suyumuzun bu tesise iletilecek olması da mahallemiz için sevindirici oldu” açıklamasında bulundu.

MASKİ, bereketli havzaları korumak için çalışıyor

MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Çevik, “Bereketli Gediz ve Bakırçay havzalarının temizliği, vatandaşlarımızın ve çocuklarımızın geleceği açısından büyük bir önem arz ediyor. Nehirlerimize dökülen suyu arıtarak bereketli havzalarımızı koruyoruz. Muhtarlarımız, bu arıtma işlemlerinin süreçlerini yerinde gördü. Tesislerimize giren atık suyun hangi aşamalardan geçerek Bakırçay ve Gediz nehrine iletildiği hakkında bilgiler verdik. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün’ün liderliğinde gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak adına çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Turgutlu’da Daha Temiz Çevre için 2 Milyonluk Yatırım

MASKİ Genel Müdürlüğü, Turgutlu ilçesi Albayrak Mahallesinde DSİ’ye ait sulama kanalının yanında başladığı bin 800 metrelik kanalizasyon kollektör hattı döşeme çalışmasını tamamladı. 2 milyon TL yatırım bedeli ile hayata geçirilen proje ile sağlıklı bir çevre inşa edildi. 

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, büyük projelere hayat vermeye devam ediyor. Bu kapsamda Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanlığı bünyesinde Turgutlu ilçesine bağlı Albayrak Mahallesinde başlanan kanalizasyon kollektör hattı döşeme işi tamamlandı. 2 milyon TL yatırım bedeli ile hayata geçirilen proje kapsamında bin 800 metre hat döşendi. Devlet Su İşleri’nin (DSİ) sulama kanalının yanında yapılan hat döşeme işiyle daha sağlıklı bir çevre için önemli bir adım daha atıldı.

Projenin imalatı titizlikle yürütüldü

Yapılan altyapı projelerinin uzun yıllar kullanılabilir olması için tüm ekipleriyle titiz bir şekilde hareket eden MASKİ, Turgutlu’da yürütülen hat döşeme işinde günümüz teknolojisine uygun tüm çalışmaları sahada uyguladı.

Kollektör hattının bağlantısı Turgutlu AAT’ye yapıldı

İnşa ettiği atıksu arıtma tesisleriyle Manisa’nın geleceğini korumak için çalışan MASKİ, döşediği kollektör hattının bağlantısını da 46 milyon TL yatırım bedeli ile ilçeye kazandırılan Turgutlu Atıksu Arıtma Tesisine yaptı. Artık hattan gelen atık su arıtılarak doğaya sağlıklı bir şekilde salınıyor.

“Özverili bir çalışmaya imza atıldı”

MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Erman Aydınyer, projenin önemine değindiği açıklamasında, “17 ilçemizde olduğu gibi Turgutlu’da da sağlıklı bir çevre için yoğun mesaimiz devam ediyor. Bu kapsamda, Turgutlu ilçemiz Albayrak Mahallesinde kanalizasyon kollektör hattı döşedik. Bu toplayıcı hat sayesinde atık suları Turgutlu’da 46 milyon TL bedelle inşa ettiğimiz atıksu arıtma tesisine taşımaya başladık. Özverili bir çalışmaya imza attık. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün’ün öncülüğünde Manisa’mıza hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

Sarıçam Sakinleri Rahat Bir Nefes Alacak

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, dere yataklarının taşması sebebiyle oluşabilecek su baskınlarının önüne geçmek için tüm hızıyla çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Saruhanlı ilçesine bağlı Sarıçam mahallesinden geçen yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki dere, MASKİ ekipleri tarafından temizlendi. Yağışlı havalarda dereden kaynaklanan su taşkınlarında mağdur olan mahalleliler, rahat bir nefes aldı.

Yollara taşan sular evlerde zarara neden oluyordu

Sarıçam mahalle muhtarı Saim Yıldız, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e ve MASKİ Genel Müdürlüğüne teşekkür ederek, “Derenin dolu olmasından ötürü yağmurlu havalarda sular yollarımıza taşıyor, hatta bazı evlerde zarara neden oluyordu. Yapılan bu temizlikten sonra artık su taşkınları yaşamayız” ifadelerini kullandı.

MASKİ Siyasi Kurum Değil Kamu Kurumudur

Hizmet odaklı anlayış ile 17 ilçede çalışmalar yürüten MASKİ Genel Müdürlüğü, son günlerde bir takım siyasi oyunların içine çekilmeye başlandı. Bazı siyasi parti temsilcilerince başlatılan karalama kampanyası ile haksız eleştirilerin odağında kaldıklarını belirten MASKİ yetkilileri, “Su ve altyapı hizmetlerinin siyasete konu edilmesi üzücü bir durumdur. Hizmetin muhatabı vatandaşlarımız, yapılan çalışmaları çok iyi biliyor. Biz siyasi kurum değil, kamu kurumuyuz” dedi.

MASKİ Genel Müdürlüğü hakkında başlatılan asılsız karalama kampanyalarıyla ilgili kamuoyunu aydınlatan bir açıklama yapıldı. Bir takım siyasi oyunlarla yıpratılmaya çalışılan MASKİ Genel Müdürlüğünün sözde,  “Yağmursuyu ızgaralarını temizlemediği ve buna bağlı olarak Manisalıları zor duruma düşürerek mağdur ettiği” iddia edildi. Bu tür asılsız iddiaları yapmış olduğu hizmetlerle çürüten MASKİ, iddia edilen konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Söz konusu yağmur suyu ızgaralarının GDZ AŞ’nin müteahhit firması tarafından temizlenmesi gerekiyor. AYKOME tarafından altyapı firmalarına kazı izinleri verilmektedir. Altyapı firması olan GDZ AŞ’nin müteahhidi elektrik hattı döşemesi esnasında zarar verdiği tüm altyapı unsurlarını tamir etmek zorunda ya da dolan ızgara varsa temizlemekle mükelleftir. Kamu kaynaklarının israf edilmemesi noktasında yüklenici firma etap etap kum, çakıl ve benzeri malzeme ile dolan ızgaraları temizlemektedir. Biz kurum olarak vatandaşlarımızın sorun yaşamaması için kanalizasyon bacaları ve yağmur suyu ızgaralarını düzenli olarak temizliyoruz. Vatandaşımızın zarar görmemesi için her türlü çalışmayı yaparız ve yapmaya devam edeceğiz. Bu tür asılsız eleştiriler ile MASKİ’yi yıpratmaya çalışmanın anlamı yok. Su ve altyapı hizmetlerinin siyasete konu edilmesi üzücüdür” denildi.

MASKİ her an sahada

Söz konusu açıklamanın sahibi olan kişilerin MASKİ’nin yaptıkları hizmetleri görmezden gelip, siyasi çıkar uğruna kamuoyunu yanıltmaya  çalıştığını bir kez daha vurgulayan MASKİ yetkilileri, “Son 1 ayda sadece Manisa merkezde 12 mahalledeki yağmur suyu ızgaraları temizlendi. 2 bin 360 ızgara ile 400 metre boy ızgaradan 15 ton ağırlığında atık malzeme çıkarıldı. Bu tip konuların siyasi malzeme yapılması yerine çözüm odaklı olması için MASKİ’ye iletmesi durumunda sorunlar daha hızlı bir şekilde giderilecektir. Sorumluluğu başka firmalara ait konuları MASKİ çalışmıyor diye sunmaya çalışanlara gerekli cevabı kamuoyu verecektir” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)