MASKİ’de HES Kodu Uygulamasına Geçildi

Manisa Valiliği İl Umumi Hıfzısıhha Kurulunun 13 Kasım 2020 tarihli kararı gereği tüm kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerde HES kodu uygulaması zorunlu hale getirildi.

Yerel 16.11.2020, 14:33
MASKİ’de HES Kodu Uygulamasına Geçildi

Manisa Valiliği İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu HES kodu uygulaması zorunlu hale getirildi. Genelge kapsamında MASKİ Genel Müdürlüğünde de girişler, HES kodu uygulaması ile yapılmaya başlandı.

MASKİ Genel Müdürlüğüne giriş yapmak isteyen vatandaşlar, ateş ve maske kontrolü sonrası güvenlik görevlilerine bildirdikleri HES koduyla, HES kodu olmayan vatandaşlar da güvenlik görevlilerinin yardımıyla HES kodu alarak giriş yaptı. Genelge gereği HES kodu olmayan vatandaşlar kamu binalarına giriş yapamayacaklar. MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay da başlatılan uygulamayı yerinde inceleyerek, salgının önlenmesi ve vatandaşların sağlığının korunması için tüm tedbirleri aldıklarını ifade etti. 

HES kodunu nasıl alabilirsiniz?

1) E-Devlet internet sayfası kullanarak alınabilir.

2) “HES” yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılarak 2023’e SMS olarak atılıp gelen kod kullanılır.

3) Sağlık Bakanlığı’nın mobil Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilip “HES Kodu Oluştur” butonu tıklanır. Kod kullanım süresi seçilerek kod oluşturulur.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu