Alexa

Menemen mi Melemen mi Sizce Hangisi?

Menemen mi melemen mi genelde karıştırılıyor. Peki sizce nedir, melemen mi menemen mi? Menemen mi melemen mi tartışmaları sosyal medyayı da salladı. Herkez menemen yaptığını iddia etse de menemen yapmak ustalık işidir. Peki, en meşhur Menemen nerede yapılır?

Menemen mi Melemen mi Sizce Hangisi?

Menemen mi, melemen mi soruları cevap arıyor. Çukur dizisinde tartışmalara yol açan "menemen mi melemen mi" soruları sosyal medyada da etkileşim yarattı. Türkiye'nin her bir köşesinde binlerce yıldır tecrübe ederek günümüze kadar taşıdığımız binlerce çeşit yemeklerimiz bulunuyor. Ancak pratik olması açısından ve ana maddesi domates olan sebze veya meyvanın bol miktarda bulunması açısından menemen gerçekten pratik bir yemek çeşitidir.

"Menemen mi melemen mi" sürekli karıştırılıyor. Menemen mi melemen mi sorusuna kapsamhaber'de cevap aradık. Yapılması basit gibi görülen menemen yemeği aslında ustalık isteyen bir yemek türüdür. Menemenin lezzetini veren aslında birazda el lezzetidir. Menemen mi melemen mi tartışmaları devam ederken birde Memen soğanlı mı olur soğansız mı tartışmaları başladı. En ünlü ahşıçalarında katıldığı tartışmalar gazete manşetlerine kadar taşındı.

En meşhur melemen nerede olur?

Türkiye'nin her yerinde domates ve menemen yapabileceğiniz malzemeler bulunduğu halde en meşhur menemenin Samsun-Çakallı da yapıldığını görmekteyiz. Havasından mı, suyundan mı yoksa toprağın verimliliğinden mi kaynaklanıyor bilinmez ama ÇAKALLI MENEMENİ bir başka lezzette oluyor.

Çakallı Menemeni nedir?

Çok kısa zaman içinde hazırlanabilen menemen, Samsun Çakallı'da özel yemeklerinden sadece birisidir. Her şey yerinde güzel derler ya işte menemen de yerinde güzel oluyor. Her ne kadar 'Menemen' İzmir'de menemen kazasında ilk defa yapılmış ve yemek olarak sofralarda yerini bulmuş adını almışsa da dünyaya adını venam ve şanını Çakallı menemeni olarak duyurmuştur ve kabul ettirmiştir.

Menemen yemeği domates, biber ve yumurtadan oluşan pratik bir yemek çeşididir. Soğanlı ve soğansız menemen tartışması da ülkemizde meşhurdur. Menemenle ilgili bir çok tarif vardır. Menemenin etlisini, peynirlisini ve daha bir çok çeşidini yapanlarda bulunuyor. "Menemen" Kişinin isteğine göre değişir.

MENEMEN Mİ MELEMEN Mİ?

Menemen'i bilmeyen yoktur. Sadece biz türkler değil, yabancılar da bu yemeğin tadını iyi bilmektedir. Yurt dışındaki gurbetçilerimizin de katkısı sayesinde ünü tüm dünyaya yayılan “Menemen” aynı zamanda “Melemen” olarak da biliniyor. Ancak Türk Dil Kurumuna göre doğru yazımı “Menemen” şeklinde olmuştur.

KAYNAK : KAPSAM HABER

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2019, 15:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
kadir sever
kadir sever - 8 ay Önce

Menemen yaparken çok az salça ksvurup diğer malzemeleri ekleyin tadına doyamazsınız

Biz yine de gizliden gidelim
Biz yine de gizliden gidelim - 2 yıl Önce

Ardanin mutfagi

Ayyüce
Ayyüce - 2 yıl Önce

Evet süper bir yemek. Çakallıda yedikten sonra bize bu zamana kadar menemen diye başka şeyleri yutturduklarını anladım