Alexa

MHP'li Demirkol, Doğu Türkistan'daki baskılara tepki gösterdi

MHP Tokat İl Başkanı Fatih Demirkol, Doğu Türkistan’da yaşananlarla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ve dünyanın sessiz kalmasına tepki gösterdi.

MHP'li Demirkol, Doğu Türkistan'daki baskılara tepki gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Tokat İl Başkanı Fatih Demirkol, Doğu Türkistan’da yaşananlarla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ve dünyanın sessiz kalmasına tepki gösterdi.

Doğu Türkistan'da son yaşanan olaylarda 18 soydaşın yaşamını yitirdiğinin resmi makamlarca açıklandığını ifade eden MHP İl Başkanı Fatih Demirkol, "Doğu Türkistan’daki Çin zulmü, oruç tutan kardeşlerimize yönelik alçakça uygulanan yaptırım ve engellemeler iyice artmıştır." dedi. Demirkol açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: "Doğu Türkistan'da Uygur Müslümanların dini vecibeleri yerine getirmeye izin verilmezken; Çin özellikle oruç tutmayı, camilerde namaz kılmayı yasaklamıştır. Uygur erkeklerin sakal bırakması ve kadınların başörtü takması yasaklanmıştır. Yasakları kabul etmeyenler hapse atılmaktadır. Hukuk sisteminde masumiyet karinesi ve susma hakkını barındırmayan Çin, bütün uluslararası kuruluşlara göre ifade, din ve hareket özgürlükleri konusunda dünyanın en kötü karnesine sahip ülkesidir. Çin yıllardır Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere her türlü işkenceyi reva görmekte, Müslüman Türkleri her fırsatta katletmekte, asimile etmeye çalışmaktadır. Siyasi kaygılarla, basit oy hesaplarıyla Türk ve İslam düşmanlığına oynamak hiçbir zaman muhataplarını umdukları neticeye götürmeyecektir. Bize özgürlük ve insan hakları dersi vermeye kalkanlar, şimdi bir bir bu alanlarda sınıfta kalmaktadır. Düşünce ve inanca saygısızlık en başta insanlığın kazanımlarını görmezden gelmek ve yok farz etmek olacaktır. Türkleri izole etme çabalarını, yüce dinimiz İslam’ı tahkir ve tezyif niyetlerini asla doğru ve masum bulmadığımız bilinmelidir. Her fırsatta insan haklarından bahsedenler nerededir, yaşanmamış olayları soykırım diye nitelendiren dünya nerededir. Bu yüzyılda, günümüzde Doğu Türkistan’da bir soykırım yaşanmaktadır. 'Zavallı dünya habersiz, zavallı dünya sağır...' Alayı birden bir anda Ermeni olanlar, gözleri olup görmeyenler, kulakları olup duymayanlar ayrıca hissiz de kesilmişlerdir. Meydanlarda 'Rabia' yapan riyakârlar asıl Rabia’ların Rabia Kadir'in çocuklarının sesini neden duymamaktadır?"

Demirkol, açıklamasında ayrıca şunları dile getirdi: "Sayın Genel Başkanımızın ifadesiyle 'Ülkücü, Doğu Türkistan’daki mezalime direnen Gök Bayraktır' Bu mezalimini hesabını da Allah’ın izniyle soracak olandır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir konuşmasında Sayın Genel Başkanımıza hitaben 'Sen o Uygur Türkleri’nin olduğu yere gittin mi?' diye sormaktadır. Tayyip Erdoğan, Sayın Genel Başkanımızın Doğu Türkistan’a gittiğini, oradaki soydaşlarımızın dertleriyle dertlendiğini gayet iyi bilmektedir. Zira aynı soruyu geçen yıllarda da tekrar etmiş, kendisine Genel Başkanımızın Doğu Türkistan ziyareti, fotoğraflarıyla hatırlatılmıştır. Bunu bile bile ısrarla bu soruyu sormasının iki nedeni vardır. Birincisi her zaman yaptığı ve siyasi üslup haline getirdiği 'Çamur at izi kalsın' mantığıdır. Diğeri ise gündem değiştirmektir. Mesele şu an oraya gitmiş ya da gitmemiş olmak değildir. Oradaki soydaşlarımızın yaralarına merhem olmaktır. Bunu yapmamak adına tartışmanın zeminini kendi aklınca farklı bir yere taşıyarak siyasi bir manevra yapma gayretindedir."
Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 03:06
YORUM EKLE

banner331