Alexa

MHP'li Keskin Fındık destek süresiyle ilgili açıklama yaptı

MHP Samsun Milletvekili Adayı Mustafa Keskin, alan bazlı fındık destek süresiyle ilgili yaptığı açıklamada bulundu...

MHP'li Keskin Fındık destek süresiyle ilgili açıklama yaptı
 Alan Bazlı Fındık Destek Süresi Uzatılacak mı? Uzatılmayacak mı? Hükümet Açıklamak İçin Neyi Bekliyor!

MHP Samsun Milletvekili Adayı Mustafa Keskin seçim çalışmalarına Çarşamba ilçesinde devam etti.

Keskin, Çarşamba Ziraat Odası Başkanlığı ve Çarşamba Bedensel Engelliler Gençlik ve Spor Kulübünü ziyaret etti. Ardından çarşı esnafı ve pazar yeri esnafı ziyaretlerinde bulundu.

Mustafa KESKİN alan bazlı fındık destek süresiyle ilgili yaptığı açıklamada;

“2015-2016-2017 yılları içinde geçmişte olduğu gibi 3 yıllık alan bazlı fındık desteklemesinin yapılacağı hükümetçe açıklanmalıdır.

Bu açıklama yapıldıktan sonra da 2015 yılı destekleri hemen ödenmelidir. Fındık üreticisi geçen yıl don vurması sebebiyle bu yılda havaların soğuk gitmesinden dolayı sıkıntıdadır. Rekoltenin düşük olacağı apaçık ortadadır.

Nisan ayı içinde dağıtılan 2014 yılı destekleme ödemeleri çiftçinin eski borçlarına bile derman olamamıştır.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, fındıkta alan bazlı desteğin 2015’den sonra da devam edeceğini söylemiştir ancak hükümetten resmi bir açıklama gelmemiştir. Hükümet çiftçimizin sesi olan ziraat odalarını görmezden gelmemeli, üreticilerin dertlerine derman olacak desteklemeleri bir an önce açıklamalıdır. Fındık üreticisi için 2015 yılı zor bir yıl olacağı şimdiden bellidir. Devlet bu yıl için en azından TARSİM bedellerini üstlenmelidir. Fındık üretiminin bölge olarak soğuktan ve dondan etkilendiği yıllar için taban arazilerdeki fındık üreticilerine de alan bazlı destek ödemesi yapmalıdır.

İhracatçılar Birliği’nin ve Fiskobirlik Genel Müdürlüğü’nün daha fındıkların yaprakları oluşmadan 2015 yılı fındık rekoltesini 650.000 ton olarak öngörmesi ve bunu yazılı ve görsel basında açıklaması çiftçinin değil faiz lobilerinin ekmeğine yağ çalmaktır.

Fındık üreticisi ile ilgili alınacak desteklemeler ve destek ödemeleri yalnızca çiftçilerimize değil bölge ekonomisine de ciddi katkılar sağlayacaktır.” Sözlerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2015, 17:55
YORUM EKLE