Muharip Gaziler Derneği Başkanı Şahin'den Gaziler Günü

Bafra Muharip Gaziler Derneği Başkanı Rahmi Şahin, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla, dernek binasında muhabirimize günün anlam ve önemiyle ilgili açıklamada bulundu.

Yerel 19.09.2020, 13:08
Muharip Gaziler Derneği Başkanı Şahin'den Gaziler Günü

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla, dernek binasında günün anlam ve önemiyle ilgili açıklama yapan Bafra Muharip Gaziler Derneği Başkanı Rahmi Şahin, Gazilik,Türk fedakarlığının,Türk kahramanlığının, Türkvatanseverliliğinin yaşayan destanı olduğunu Gazi ise; bu destanı yazan kahramanın adı olduğunu belirtti.

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle, Bafra 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı' nda, gerçekleşen törende şu açıklamalarda bulunuldu:

Bilindiği gibi; 2002 yılında çıkan bir kanunla, Çanakkale Deniz Savaşları' nın Yıl Dönümü olan 18 Mart Şehitler Günü, Dünya' nın n uzun ve en kanlı savaşlarından biri olan Sakarya Meydam Muharebesi' nin hemen ardından, bu savaşın muzaffer Başkomutan' ı Mustafa Kemal' e; 19 Eylül 1921 yılında Mareşallık ve Gazilik Ünvanları verilmiştir. T. B. M. M.ve halkı tarafından, Mustafa Kemal ATATÜRK, ilk Mareşal ve Gazi ünvanları verilen ASKER' dir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilen bu ünvan, Türk Halkı' na ve Türk Ordusu' na bağışlanmıştır.

Şehit ve Gazi; toprağı Vatan, insanı Ulus yapan bireylerdir. Her Türk Ailesi' nde bir Şehit ve Gazi mutlaka vardır. Şehitlik ve Gazilik Türk Halkı' nın kutsal vatan emanetleridir.

GAZİLİK; TÜRK VATANSEVERLİLİĞİNİN YAŞAYAN DESTANIDIR

Gazilik,Türk fedakarlığının,Türk kahramanlığının, Türkvatanseverliliğinin yaşayan destanıdır. Gazzi ise; bu destanı yazan kahramanın adıdır. Bu vesile ile, tüm halkımızın ve Gaziler' imizin 19 Eylül Gaziler Günü kutlu olsun."

Haber: Oktay ZERRİN- Bafra

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
12°
açık