Murat Bahtiyar, Sıra tayin sistemi tekrar hayata geçirilmeli

Anadolu Eğitim Sendikası (AES) Samsun İl Başkanı Murat BAHTİYAR, "MEB’e önerimiz, il içi yer değiştirmeleri rahatlatabilmek için geçmişte uygulanan sıra tayin sistemi tekrar hayata geçirilmelidir."

Yerel 28.07.2020, 15:39 28.07.2020, 19:54
Murat Bahtiyar, Sıra tayin sistemi tekrar hayata geçirilmeli

Anadolu Eğitim Sendikası Samsun İl Başkanı Murat Bahtiyar, öğretmenlerin isteğe bağlı il içi yer değiştirmeleri ile ilgili açıklamalarda bulunarak sıra tayin sisteminin tekrar hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

AES Samsun İl Başkanı Murat Bahtiyar'ın yazılı basın açıklamaları şu şekilde:

20 Temmuz itibariyle öğretmenlerin isteğe bağlı il içi yer değiştirme işlemleri başladı. il içi yer değiştirmeler öncesinde MEB paydaşlardan görüş almadan hizmet puanları ile ilgili değişiklik yapmıştır.Yapılan yönetmelik değişikliğinin bazı maddelerine Anadolu Eğitim Sendikası Genel Merkezi  ve diğer sendikalar tarafından da dava açılmıştır.

Mahkeme kararı beklenmeden yapılan değişikliklerin yer değiştirme işlemlerinde uygulanması mahkemenin MEB’in aleyhine verebileceği olası bir karar sonucunda yeni mağduriyetlere sebep olacaktır.MEB’den beklentimiz eğitim-öğretim hayatımızı ilgilendiren önemli kararlarda paydaşların görüşleri alınmalıdır.

İllerimizin çok büyük bir bölümünde il içinde yer değiştirebilmek çok zor iken bazı branşlarda ise neredeyse imkansızdır. Yıllardır yer değiştirmeyen, hatta değiştiremeyeceğini düşündüğü için başvuru dahi yapmayan öğretmenlerimiz bulunmaktadır. MEB’e önerimiz, il içi yer değiştirmeleri rahatlatabilmek için geçmişte uygulanan sıra tayin sistemi tekrar hayata geçirilmeli ve yıl içinde boşalan kurumlar için sıralar çalıştırılmalıdır.

Anadolu Eğitim Sendikası 
Samsun İl Başkanlığı Basın Sekreteri

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)