Alexa


Necattin Demirtaş'tan Ahilik Haftası Mesajı

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Ahilik Haftası münasebetiyle yayımladığı mesajda, "2019 yılı Ahilik etkinliklerinin birlik, beraberlik, kardeşliğimize ülkemize ve bütün insanlığa güzellikler getirmesini temenni ediyorum.” dedi.

Yerel 16.09.2019, 17:37
Necattin Demirtaş'tan Ahilik Haftası Mesajı

16-20 Eylül Ahilik Kültürü Haftası nedeniyle mesaj yayımlayan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Tüm milletimize ve atalarının mirasına sahip çıkan esnaf ve sanatkarlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum" dedi.

Ahilik Kurumu

Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan Ahilik kültürünün yarınlara aktarılmasının büyük bir önem taşıdığına vurgu yapan Demirtaş; “Medeniyet tarihine kültürümüzün armağan ettiği birçok değer vardır. Bu değerlerden biride Anadolu'da kök salarak, varlığını yüzyıllar boyunca devam ettiren, Müslüman-Türk toplumunun toplumsal, ekonomik, dini, ahlaki ve kültürel hayatını tanzim eden Ahilik kurumudur. " dedi.

Temelinde vatan ve millet sevgisi bulunan ahilik kültürünü anlatan Başkan Demirtaş, Türk Milleti'ne has sosyoekonomi bir sistem olan, iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün meziyetlerin birleştiği bir sosyal yapı olan ahilik aynı toplumda bulunan insanları bir birine yaklaştırdığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

Anadolu'nun manevi mimarı

"Bundan dolayıdır  muhteşem gelenek ve kültürümüzün devam etmesi, yaşatılması için her vatandaşımıza, özellikle de esnaf ve sanatkarlarımıza önemli görevler düşmektedir. Bu vesileyle, Anadolu'nun manevi mimarlarından ve bu büyük teşkilatı kuran Ahi Evran-ı Veli'yi rahmetle ve minnetle anıyor, 2019 yılı Ahilik etkinliklerinin birlik, beraberlik, kardeşliğimize ülkemize ve bütün insanlığa güzellikler getirmesini temenni ediyorum.” 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P