OBKD Başkanı Safai Uzunyurt'tan 10 Ocak Gazeteciler Günü Mesajı

OBKD Başkanı Safai Uzunyurt, basın özgürlüğü gazeteciler için işini koruma, evine aş götürebilme meselesine dönüştüğünü söyledi.

Yerel 09.01.2021, 16:13
OBKD Başkanı Safai Uzunyurt'tan 10 Ocak Gazeteciler Günü Mesajı

Ordu Basın Kuruluşları Derneği Başkanı, Sefai Uzunyurt 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı. Basın Özgürlüğü basın mensupları için her zaman ilk sırada olan bir ilke olduğunu belirten Uzunyurt, "basın özgürlüğü meselesi günümüz koşullarında tüm gazeteciler, özellikle de yerel gazeteciler açısından işini ve ailesine götüreceği aşını koruma meselesine dönüşmüştür"  diyerek, 2021 yılının basın emekçileri açısından özgür, bağımsız  gerçek iş güvencesinin sağlandığı, gazete, televizyon, radyo v dergilerden oluşan basın kuruluşları açısından ise ayakta durma, yayınını sürdürebilme yılı olmasını diledi.

ORMESHA: Ordu Basın Kuruluşları Derneği (OBKD) Başkanı, Ordu Mesudiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sefai Uzunyurt, 10 Ocak Gazeteciler günü nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye’deki gazetecilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesinin büyük ölçüde 1961 Anayasası’ndan sonra sağlandığını belirterek; “10 Ocak tarihi, ülkemizdeki gazetecilerin çalışma koşullarını iyileştiren, ileri haklar getiren 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinin yıl dönümüdür. 10 Ocak, 1961 Anayasa’mızda gazeteciler yararına yer alan hükümlerden sonra “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kabul edilerek, gazetecilerin çalışma koşullarında çok büyük ölçüde iyileştirmeler yapılmasını sağlamıştır." dedi.

12 Mart 1971 askeri darbesinden sonra bu hakların bir kısmı geri alınarak, adı “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” olarak değiştirilmiştir. Halkımızın haber alması, olaylardan ve gerçeklerden haberdar olabilmesi için gecesini gündüzüne katan basın emekçisi, fikir işçisi olan basın kuruluşlarımızın, basın mensubu arkadaşlarımın ”10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü” kutluyor, sağlık, başarı ve mutluluk dolu nice güzel günler, iyi çalışma koşulları ile iş güvencesi diliyorum” 

Ülkemizde her yıl Gazeteciler Günü’nün kutlandığını belirten Uzunyurt, ”10 Ocak biz gazeteciler açısından çok anlamlı bir gün. Ancak ülkemizde son yıllarda basın ve basın emekçileri üzerinde büyük bir baskı var. Halk yararına doğru ve gerçekçi haber yapan basın emekçileri, ‘yazdıklarınız bir yerleri rahatsız ediyor’ denilerek gazete patronları tarafından işlerinden atılabilmekte; siyasetçiler ve yerel yöneticiler tarafından ise baskı altına alınmak istenmektedir.

Çok sayıda gazete, özellikle de yerel gazete zor durumda. Döviz, kağıt ve matbaa girdilerindeki artış, koronavirüs salgınının yarattığı ekonomik durgunluk nedeniyle çok sayıda yerel gazete yayınını sürdürmekte zorlanmakta, bazıları yayınlarını durdurmak zorunda kalmakta. Gazeteler yayınını devam ettirmekte zorlanınca, çok sayıda Gazeteci bugün işsiz ve ekonomik açıdan zor durumdadır.

Basın Özgürlüğü basın mensupları için her zaman ilk sırada olan bir ilkedir. Ancak basın özgürlüğü meselesi günümüz koşullarında  gazeteciler, özellikle işini iyi yapan dürüst yerel gazeteciler açısından işini ve ailesine götüreceği aşını koruma meselesine dönüşmüştür"  diyerek, 2021 yılının basın emekçileri açısından özgür, bağımsız  gerçek iş güvencesinin sağlandığı, gazete, televizyon, radyo ve dergilerden oluşan basın kuruluşları açısından ise ayakta durma, yayınını sürdürebilme yılı olmasını temenni ederek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)