Otizm Bir Farkındalıktır

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü nedeniyle etkinlik düzenleyen Fatsa Sosyal Hizmetler Müdürlüğü otizmli küçük çocuklar ve aileleri ile Fatsa Cumhuriyet Meydanında mavi balonlarını uçurdular.

Yerel 02.04.2021, 19:28 02.04.2021, 20:12
Otizm Bir Farkındalıktır

Fatsa Sosyal Hizmetler Müdürlüğü 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü nedeniyle düzenledikleri etkinlikte Cumhuriyet Meydanında mavi balonlarını uçurdular.

Sosyal Hizmetler Müdürü Mehmet Ekici 2 Nisan "Dünya Otizm Farkındalık Günü" olduğunu, ülkemizde de bu konuda farkındalık yaratabilmek üzere çeşitli etkinlikler düzenlendiğini söyleyerek, “Bireysel farklılıklar yaş, cinsiyet, fiziksel görünüm, kişilik özellikleri vb. pek çok özelikler açısından diğerlerinden farklılaşma durumudur. Otizm spektrum bozukluğu da bir eksiklik değil; bir farklılıktır. Otizm Spektrum Bozukluğu, yaygın gelişimsel bozukluk terimiyle eş anlamlı kullanılan, ciddi sosyal etkileşim ve iletişim bozukluğunun yanı sıra, tekrarlı ve takıntılı davranışlarla kendini gösteren, hafiften ağıra kadar, değişen çeşitli özellikleri olan gelişimsel nörobiyolojik bir bozukluktur." dedi.

Otizm Spektrum Bozukluğu tüm dünyada artan tanı alma oranlarıyla dikkat çektiğini, İkibinli yıllarda her 150 çocuktan birinin otizmli olarak tanılanırken, günümüzde bu oran her 50 - 60 çocuktan bire düştüğünü belirten Mehmet Ekici, "Günümüzde Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocukların, erken dönemde tanılanması mümkün olabilmekte, dolayısıyla nitelikli özel eğitim ve destek hizmetlerin sunulmasıyla yaşam işlevlerinde önemli ilerlemeler gerçekleşebilmektedir. Her engel grubunda olduğu gibi evde bir otizmli bireyin bulunması aile ilişkilerinde olumsuzluk yaratabilir. Bu durumda ailenin profesyonel destek almaktan kaçınmaması gerekir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Sosyal Hizmet Merkezi olarak otizmli bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak yaşam kalitelerini artırmak, toplumdaki temel hak ve özgürlüklerden faydalanmasını teşvik ve temin etmek, diğer bireylerle eşit koşullarda hayata tam ve etkin katılımlarını sağlamak amacıyla bireysel ve aile danışmanlıkları gibi çalışmalarda bulunmaktayız” dedi.

Cumhuriyet Meydanında düzenlenen programda Kaymakam Ömer Lütfi Yaran, Fatsa Belediye Başkan Vekili Muharrem Okyay Sarıhan, Belediye Başkan Yardımcısı Ruhi Özbay, İlçe Emniyet Müdürü Sercihan Barutçu, Sosyal Hizmetler Müdürü Mehmet Ekici’de otizmli çocuklara destek olmak için mavi balon uçurdular.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)