Alexa

Prof. Dr. Seyit Sertçelik; Soykırım iddiası mantık dışıdır

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seyit Sertçelik, 1915 olaylarını değerlendirerek, Osmanlı Devleti'nin almış olduğu tehcir kararını, soykırım olarak nitelendirmenin tamamen mantık dışı olduğunu belirtti.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Kahramanmaraş Valiliği tarafından koordine edilen ve Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen Maraş’ın kurtuluşunun 100.yılı çeşitli etkinliklerle devam etti.

Etkinlikler kapsamında düzenlenen programda, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seyit Sertçelik konuştu.

1915 olaylarına ilixkin değerlendirmelerde bulunan Sertçelik, "Tehcir, haklı gerekçelerle alınan bir karardır. Ermeniler ve onlara arka çıkan büyük güçler, Türk Devleti'ni Ermeni sorunu çevresinde çözemeyeceklerini ve bölemeyeceklerini bildiklerinden dolayı Müslüman kardeşlerimizle aramıza nifak tohumları sokmak suretiyle Türkiye' de bir devlet kurdurmak istediler. Bunun olmaması için son derece dikkatli ve uyanık olmamız gerekiyor. Türkiye' de yaşayan bütün insanların kardeşçe yaşaması gerekiyor" dedi.

Programdan önce konuşan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ise kurtuluş fitilinin Maraş'tan ateşlendiğini belirterek  "Milli mücadelede ilk kurşunu kahraman şehrimizden atılmıştır." ifadelerini kullandı.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2020, 21:06
YORUM EKLE