Prof. Dr. Tellioğlu, Çarşambalı kimliğinin sembolleri Ortaya Çıkıyor

“Çarşamba Kent Müzesi” için çalışmalara başlandı. Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Tarih Profesörü İbrahim Tellioğlu ile birlikte Çarşamba Kent Müzesini yerinde inceleyerek açıklamalarda bulundu.

Yerel 04.01.2021, 16:26
Prof. Dr. Tellioğlu, Çarşambalı kimliğinin sembolleri Ortaya Çıkıyor

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Tarih Profesörü İbrahim Tellioğlu ile birlikte Sungurlu Mahallesindeki tarihi binada açılması planlanan Çarşamba Kent Müzesini yerinde inceleledi.

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Çarşamba, tarih boyunca önemli bir yerleşim yeri olduğunu belirterek, "Yakın zamanda faaliyete geçecek olan ‘Çarşamba Kent Müzemiz’ ile birlikte de değerlerimizin daha iyi tanıtıldığı, şehrin varoluşuyla ve yaşadığı süreç ile alakalı herkesin daha net bilgi, fikir sahibi olabilecekleri bir yer kurmuş olacağız” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet döneminde Samsun’da ziyaret ettiği tek ilçenin Çarşamba olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Halit Doğan,"Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaret ettiği tek ilçe biziz, bunun da ön plana çıkarılması gerektiği kanaatindeyiz. o manada da bu müzenin bir farklılık oluşturacağına ben yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Doğan Çarşamba tarihine ve oluşturulan Kent Müzesine verdiği kıymet ve emekten dolayı Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu’na teşekkür etti. 

Çarşamba Kent Müzesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Tarih Profesörü İbrahim Tellioğlu burada yaptığı konuşmada, “Sayın Başkanın dediği gibi Çarşamba Samsun’un en eski kültür merkezlerinden birisi. İlçenin tarihi birikimini ortaya koyabilmesi adına bir müzeye ihtiyacı vardı. Çarşamba’da da bu müzeyi doldurabilecek çok fazla tarihi ve kültürel öğe mevcut. Bize düşen sadece bunları bir araya getirebilmek ve uygun bir dizaynla Çarşambalıların hizmetine sunmak olacak” ifadelerine yer verdi.

Çarşambalı vatandaşlara hayırlı olsun

Çarşambalı kimliğinin ortaya çıkmasında belirli sembollerin olduğunun altını çizen Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu, "Çarşambalı kimliğinin ortaya çıkmasında belirli semboller vardır. Biz bu sembolleri doğru olarak yerleştirirsek buraya gelecek çocuklarımız Çarşamba’nın sokaklarında kendilerinden önce yaşayan insanların nerelerden geldiklerini, Çarşambanın hangi tarihi ve kültürel temeller üzerinde yükseldiğini burada görebilecekler. Bu açıdan örnek bir Kent Müzesi olduğunu düşünüyorum. İnşallah yakın zamanda Çarşambalılar ve milletimizle buluşacak bir müzeyi hazırlamanın heyecanı içerisindeyiz. Şimdiden tüm Çarşambalı vatandaşlara hayırlı olsun” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)