Sağlık kahramanlarının ismi Atakum’da yaşayacak

Atakum Belediyesi, koronavirüsle mücadele döneminde hastalarını yaşama döndürebilme mücadelesinde canlarını feda eden sağlık emekçilerini unutmadı. 42 sağlık emekçisinin isimleri, törenle Atakum Kent Ormanı’ndaki ağaçlara verildi. Kahraman sağlıkçıların anısı Atakum’da yaşatılacak.

Yerel 10.06.2020, 23:21
Sağlık kahramanlarının ismi Atakum’da yaşayacak

Koronavirüsle mücadele döneminde hastalarını yaşama döndürebilme mücadelesinde canlarını feda eden 42 sağlık emekçisinin isimleri, törenle Atakum Kent Ormanı’ndaki ağaçlara verildi. Kahraman sağlıkçıların anısı Atakum’da yaşatılacak.

Atakum Belediyesi ve Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi, pandemi döneminde yaşamlarını yitiren sağlık çalışanlarının isimlerini Atakum Kent Ormanı’ndaki meşe ağaçlarına verdi.

Doktor, hemşire, diş hekimi, eczacı, sağlık teknisyeni, hastabakıcıların yanı sıra hastanelerin farklı birimlerinde görev yaparken can veren kahraman sağlıkçıların isimleri Atakum’da ölümsüzleşti. Atakum Kent Ormanı’nda çok sayıda vatandaş katıldı.

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, eşi Av. Gülay Deveci ve Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Neşe Kangüleç’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğe; Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli, TEMA Vakfı Samsun İl Temsilcisi Leman Özay da katıldı.

Ağaç isimlendirme etkinliğinde konuşan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Bugün kullanılan ‘Zor koşullardan geçiyoruz’ sözü içinde bulunduğumuz durumu anlatmaya yetmiyor. Salgının ardından ekonomik sıkıntılar, işsizlik sorunu geliyor. Daha önce kendimiz için koyduğumuz hedefleri gözden geçirmemiz gerekiyor. Bir sağlık emekçisi olarak bu süreçteki başarının sistemden değil sağlık emekçilerinin özverilerinden kaynaklı olduğunu ifade etmek istiyorum. Çocuklarını görmediler, aylarca aralıksız hizmet verdiler. Onların mücadelesinin üzerine konmaya kimsenin hakkı yok. Sağlık çalışanlarının bugün şiddete maruz kalma, emeğinin karşılığını alamama gibi çok sayıda sorunu var. Bu ülkedeki herkesin yaşamının tamamen sağlık çalışanlarının örgütlenmesine bağlı olduğu görülmek istemiyordu. Hayat, bunun altını çizerek herkese gösterdi. Önümüzdeki günlerde de bunu unutmamalıyız. Sağlık çalışanlarının hakkını teslim ediyorum. Ancak bir belediye başkanı olarak burada ikinci sıraya da belediyenin temizlik işçilerinin konulmasını istiyorum. Biz bu zor şartlarda evlerdeyken onlar sağlıklarını riske atarak bizim yaşam alanlarımızı temizleyerek, dezenfekte ederek kentimizi yaşanabilir kılmak için uğraştılar” diye konuştu.

“Bu süreçte herkese Atatürk’ün Nutku’nu bir kez daha okumalarını tavsiye ediyorum” diyen Başkan Deveci, “Sağlık emekçilerinin tümü, ülkeyi salgından kurtarmak için şehit olmaya hazırdı. Aralarından 42 kahramanı şehit verdiler. Biz de burada onların adının sonsuza dek yaşatmayı amaç edindik. Her bir ağaca onların adını verdik. Atakumlu hemşehrilerimden de bir isteğim var. Kent Ormanımızı 42 şehidimizin anısına temiz tutun. Onlar sizi izliyor olacaklar. Bu ormana girer ve çıkarken onlar için bir Fatiha okuyun” dedi.

Atakum Kent Ormanı’ndaki meşe ağaçlarına isimleri verilen 42 sağlık kahramanları:

Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu, Dr. Muharrem İdiz, Prof. Dr. Feriha Öz, Prof. Dr. Fevzi Aksoy, Dr. Mehmet Ulusoy, Dr. Ali İhsan Bulut, Dr. Tahir Babayeli, Dr. Mohammad Şamaa, Op. Dr. Ahmet Cevdet Çitoğlu, Dr. Yavuz Kalaycı, Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu, Op. Dr. Cemal Özkan, Dr. Nuri İdiz, Dr. Erdinç Şahin, Prof. Dr. Murat Dilmener,  Dr. Galip Berkan Dingiloğlu, Dr. Yıldırım Can, Dr. Uğur Ertuğrul, Dr. Cevat Yıldırım, Dr. Salih Cenap Çevli, Dr. Sinan Kakı, Hemşireler Dilet Tahtalı, Tuğba Kuşdemir ve Dilek Akçabelen, Eczacılar İsmail Durmuş, Süreyya Zıpkınkurt, Taştan Kardaşlar, İhsan Giray, Merih Yalçınöz, Dt. Seyfi Gür, Dt. Mustafa Oral, Sağlık Memuru Hayri Dobur, Diş Teknisyeni Halil Sarıkaya, Acil Tıp Teknisyeni Kerim Koca, hastabakıcılar Şeref Miğdesiz, Seyfettin Karakaya, İbrahim Arslan, Hasan Ecevit, Güvenlik görevlileri Gülbek Erkılıç, Murat Çidam, Bilgi İşlem çalışanı Turgut Er, Sağlık Müdürlüğü çalışanı Cuma Kurt, hastane santral görevlisi Nurhan Uzun.”

Yorumlar (0)