Samsun'da 19 Eylül Gaziler Günü etkinliği

Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN, Samsunum-1 Gemisinde şehit aileleri ve gazilerimiz onuruna verilen öğle yemeğine katıldı.

Yerel 19.09.2015, 18:16 19.09.2015, 18:28
Samsun'da 19 Eylül Gaziler Günü etkinliği
Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından ’19 Eylül Gaziler Günü’ etkinlikleri kapsamında şehit aileleri ve gaziler onuruna Samsunum-1 Gemisinde bir öğle yemeği verildi.

Samsun Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet DİRİL yemekte yaptığı konuşmasında, “Milli Mücadele döneminin mucizelerinden olan Sakarya Meydan Muharebesi Anadolu insanının ölüm kalım mücadelesi olmuş ve Kurtuluş Savaşımızın kaderini tayin etmiştir. Bü büyük mücadele kaybedilseydi sömürgecilerin Anadolu’yu paylaşım planı olan Sevr gerçekleşecek, dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hayal olarak kalacaktı.

Muzaffer Ordularımızın Başkomutanı Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman askerleri bin bir yokluk ve yoksulluk içerisinde inanılmayacak bir fedakarlık ve feragat örneği sergileyerek, Türk Milletinin yılmayan azim ve kararlılığını göstermiştir. Bu emsalsiz zaferin anısına 19 Eylül 1921 yılında Muharip Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e Gazilik ve Mareşallik rütbesi tevcih edilmiştir. Bu nedenle 2002 yılında çıkartılan bir kanunla 19 Eylül Gaziler Günü olarak yasallaşmıştır.

Samsun Valisi İbrahim Şahin; Aziz şehitlerimizin geride bıraktığı emanetleriyle kahraman gazilerimize Samsun Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak yapılan her türlü hizmetlerin idrakinde olduğumuzu biliyor ve yapılanları takdir ediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle ‘19 Eylül Gaziler Günü’nün hayırlara vesile olması temennisiyle Aziz Şehitlerimize Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarıyla, tarihe mal olmuş devlet büyüklerimize ve vefat eden kahraman gazilerimize Cenabı Allah'tan rahmet dilerken, hayatta olan gazilerimize sağlıklı bir yaşam diliyorum. Bu manidar yemeğin yapımından ikramına kadar emeği geçen herkese şükran duygularımla beraber saygılar sunuyorum.” dedi.

ŞAHİN yaptığı konuşmasında, “Bu gün Gaziler günü münasebetiyle Samsun Valiliğimiz koordinesinde ilgili kurum ve kuruluşlarımızla iş birliği içerisinde gerçekleştirdiğimiz programlardan birindeyiz. Bu yemeği düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya YILMAZ’a teşekkür ediyorum. Ülkemizin bölünmez bütünlüğü için şanlı bayrağımızın ebediyen dalgalanması adına gazilerimizin ve şehitlerimizin vermiş oldukları mücadele her zaman hafızalarımızda yer alacaktır.

Bu gün Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ATATÜRK’e Mareşallik ve Gazilik ünvanının verilişinin yıldönümü ve aynı zamanda Gaziler Günü olarak da anılmaktadır. Bu bakımdan bu günlerimizi şehitlerimizi anma ve gazilerimize şükran duygularımızı ifade etmek için önemli günler olarak görüyoruz ve değerlendiriyoruz. Bu gün bu ülkenin hür ve bağımsız bir ülke olarak varlığını sürdürmesi bakımından ne tür fedakarlıklar çekildiğinin herkes ve özellikle gençlerimiz tarafından çok iyi bilinmesi gerekiyor.

Bu ülke için, bu topraklar için, bu vatan için ne canlar verildi, ne kanlar döküldü. Bu ülkenin, bu devletin, bu bayrağın, bu bağımsızlığın ve ülkemizde hür yaşamanın maliyetinin ne olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Bunları gençlerimize de en iyi şekilde anlatmalıyız. Bu vesileyle gaziler gününde bu duyguları yeniden yaşamak, şehitlerimizi, gazilerimizden yaşamlarını yitirenleri de rahmetle anmak, hayatta olanlara da şükran duygularımızı ifade etmek için bu gün bir aradayız.

Samsun ilkadım şehri, Kurtuluş savaşının başlangıç şehri, Atatürk’ün karaya ilk adımını attığı şehir ve bölge olduğu için Samsun bu tarz etkinliklere daha çok önem, ihtimam ve ehemmiyet gösteriyor. Onun için emeği geçen bütün arkadaşlarımı kutluyorum. Özellikle dernek ve vakıf başkanlarına çok teşekkür ediyorum. Bu programa katılan gazilerimize ve şehit yakınlarımıza en içten duygularımızla sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Sizleri sevgiyle, saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum. Bu vesileyle Kurban Bayramınızı da en içten dileklerimle kutluyorum.”dedi.

Şehit aileleri ve gazilerimiz onuruna verilen yemeğe ayrıca, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü EKEN, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, Cumhuriyet Başsavcısı Erol TOSUN, Adalet Komisyonu Başkanı Kemal ALVER, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Ercan YAŞİN, İl Emniyet Müdürü Vedat YAVUZ, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehitler Dullar Yetimler Derneği Samsun Şube Başkanı Necati YILMAZ, Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Dayanışma Derneği Samsun Şube Başkanı Bilal ERİM, protokol üyeleri, gaziler, askeri, idari ve mülki erkan ile şehit yakınları katıldı.

Yorumlar (0)