banner434

banner433

SAMSUN'da 3 Mayıs Türkçüler Günü Kutlandı

Samsun'da 3 Mayıs Türkçüler Günü nedeniyle düzenlenen etkinlik gönülleri coşturdu.

Yerel 03.05.2015, 22:12 03.05.2015, 22:34
SAMSUN'da 3 Mayıs Türkçüler Günü Kutlandı
Samsun'da 3 Mayıs Türkçüler Günü nedeniyle düzenlenen etkinlik gönülleri coşturdu.

Türk Milliyetçileri, Türkçüler ve Türk'ü sevenler için önemli bir gün olan 3 Mayıs Türkçüler günü Türkiye'nin her yerinde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Samsun'da düzenlenen Türkçülük Günü kutlamalarında konuşan Türk Ocağı Samsun Şubesi Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, Batılı emperyalist devletlerin Ermeni iddialarına sarılıp Türk dünyasını parçalamak için büyük Ermenistan projesine yeşil ışık yaktığını söyledi.

Etkinlik kapsamında kutlama Samsun Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı.

Tevetoğlu'nun mezarını ve şehitliği ziyaret edildi


Anıttaki programın ardından Asri Mezarlığı'na geçen katılımcılar, ünlü sanatçı Tarkan Tevetoğlu’nun dedesi Türkçü büyüklerinden Fethi Tevetoğlu'nun mezarını ve şehitliği ziyaret etti.

Günün anlam ve önemini belirten Çağlayan, “Batı'nın emperyalist devletleri Ermeni iddialarına sarılmış, Türk dünyasını parçalamak için büyük Ermenistan projesine yeşil ışık yakmıştır. Burada bizi üzen Batı'nın tavrı değildir. Bizi üzen Türk milleti adına devleti yönetenlerin zafiyet göstermesidir. Devletin zirvesinin Türkiye’de Kürt sorunu yoktur demesi doğru bir adım ancak, çok geç gelen bir adımdır. Bu adımın devamının gelmesini ve tekrar terör örgütü ile etkin bir mücadelenin başlatılmasını dileriz. Öte yandan ‘yeni Türkiye ’ söyleminin sahiplerinin Türklüğü milli ve kapsayıcı bir kimlik olarak içselleştirememiş olmaları, Türklüğün tarihi, güncel ve geleceğe dönük manasını kavrayamayanları ciddi sıkıntılara yol açmaktadır. İslam dayanışmasını savunmak başka, bunu Türklüğü geri plana atarak, hatta neredeyse yok sayarak yapmak çok daha başka bir şeydir" dedi.


Yorumlar (0)