Yandex Metrika

Samsun ondokuz mayıs gazeteciler cemiyetinden açıklama

Samsun Ondokuz Mayıs Gazeteciler Cemiyeti 24 Temmuz Basın Bayramı ve Basında Sansürün Kaldırılışının 107'inci yıl dönümü nedeniyle bir açıklama yaptı.

Samsun ondokuz mayıs gazeteciler cemiyetinden açıklama
23 Temmuz 2015 Perşembe 18:13

Samsun Ondokuz Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Haydar Öztürk, 24 Temmuz Basın Bayramı ve Basında Sansürün Kaldırılışının 107'inci yıl dönümü nedeniyle bir açıklama yaptı.

Samsun ondokuz Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Haydar Öztürk, Basın Bayramı ve basında sansürün kaldırılışının yıldönümü olduğunu açıklayan Ondokuz Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Haydar Öztürk, "Osmanlı İmparatorluğu zamanında çıkan tüm gazeteler sansür memurlarının kontrol ve denetiminden geçtikten sonra yayınlanıyordu. Türk basınında sansürün ilk uygulandığı tarih ise 10 Mayıs 1876'dır. 24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet yürürlüğe girdikten sonra bu uygulamaya son verilmesi günümüzde "sansürün kaldırılması" olarak adlandırılmaktadır. 10 Haziran 1946 yılında kurulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, bir basın günü oluşturmayı planlamıştır. Türkiye'de ilk gazetenin çıkış tarihine göre düzenlenmesi planlanan bu güne "Basın Bayramı" adı verilecektir. Ancak ilk gazete konusunda çeşitli görüşler bulunduğundan dolayı bir görüş birliği sağlanamamış, daha sonra Falih Rıfkı Atay tarafından bayramın her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanılması fikri ortaya atılmış ve kabul edilmiştir. İlk gazetenin çıkışı konusundaki tartışmalarda ise bazı kişiler, Osmanlı İmparatorluğu sınırları dahilinde ilk Osmanlı Türk gazetesi olan Takvim-i Vekayi'nin yayınlandığı 1831 çıkış tarihini doğru olarak kabul etmişlerdir. Ancak Takvim-i Vekayi'nin resmi gazete olmasından dolayı ilk çıkan Türkçe gazete olmadığını savunanlarda bulunmaktadır" dedi.


Ondokuz Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Öztürk, yaptığı açıklamada basın mensuplarının Basın Bayramınıda kutlayarak, şunları dile getirdi.


"İlimizde de, basın-yayın hizmeti, ülkemizin ve toplumumuzun çıkarları ön planda tutularak, büyük bir sorumluluk anlayışı içinde duyarlılıkla yerine getirilmektedir. Basın mensupları milli ve dini bayram demeden, sokakta ve ofislerinde halkın haber alma özgürlüğünden yana tavır alarak fedakarca görevlerini yapmaktadır. Zor koşullarda, büyük bir özveriyle görevlerini yerine getiren basın mensuplarının "24 Temmuz Basın Bayramı"nı içtenlikle kutluyoruz. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Basın Milletin Müşterek Sesidir' sözünden yola çıkarak, Samsun'da yayın yapmakta olan gazete, televizyon, internet gazetelerinde görev yapan basın mensuplarımızın milletin müşterek sesi olarak görevlerini yerine getireceklerine olan inancımız tamdır. Özgür ve bağımsız basın, özgür ve bağımsız toplumun garantisidir. 24 Temmuz Basın Bayramını ve Basında Sansürün Kaldırılışının yıl dönümünü kutluyor, görevlerini yaparken yaşamlarını yitiren basın emekçilerimizi saygıyla anıyoruz."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.