Alexa

Samsun tarım alanında önemli bir İl

Samsun Valisi Hüseyin AKSOY,Samsun Devlet Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen yatırımlar hakkında bir basın açıklaması yaparak, Samsun'un tarım alanındaki potansiyelinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Samsun tarım alanında önemli bir İl

Samsun Valisi Hüseyin AKSOY yaptığı açıklamasında, ’’Ülkemizin önemli akarsularından Kızılırmak ve Yeşilırmak'ın Karadeniz’e döküldüğü Samsun; Bafra ve Çarşamba ovaları gibi iki büyük ovaya sahip önemli bir ildir. Bunun yanında iç kesimlerdeki ilçelerimizde buna dahil ettiğimizde ilimiz önemli tarımsal arazi varlığına sahip bir kenttir.  Samsun ilimiz bu özelliğinden dolayı önemli bir tarım bölgesidir. Bu bakımdan Tarım, Samsun için en önemli sektörlerin başında geliyor ve Samsun tarım alanında Türkiye'de çok önemli bir potansiyeli olan kentlerin başında yer alıyor."dedi.Samsun’da sulama ve drenaj çalışmalarının yapımı büyük bir hızla devam ettiğini söyleyen  Vali Aksoy: "Bafra ve Çarşamba ilçemizde bu konuda önemli yol alındı. Taşkın noktasında belirli sıkıntıları ortadan kaldırmak adına Terme ilçemizin ve 19 Mayıs ilçemizin üst kısımlarında baraj yapımı önemli bir noktaya geldi.  Her iki barajda ihale aşamasına geldi. Bunlar sulama, taşkın ve içme suyu amaçlı yapılan barajlar. Bu yatırımları önemsiyoruz.'dedi.

Samsun'un 2012 ve 2013 yıllarında sellerle yaşadığını belirten Aksoy Bunları en aza indirmek adına DSİ Bölge Müdürlüğünün önemli çalışmaları çalışmaları olduğunu Bunlar tamamlandığında bölgenin tarımsal potansiyeli daha üst noktaya taşınacağını ve taşkın riskleri de en aza indirileceğini belirtti. 

          DSİ 7. Bölge Müdürlüğü bünyesinde Taşkın, Drenaj İnşaatı, Sulama İkmali, Taşkın Koruma, Taşkın Rusubat  Kontrolu, Ulaşım Yolu İnşaatı ve İçme Suyu İnşaatı olmak üzere 38 projenin yapım çalışmalar devam edildiği Bu projelerin toplam maliyeti 1.158.418.137 TL.-olduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2014, 20:00
YORUM EKLE