Samsun Tarım Fuarı'nda, "Havza Tarım Potansiyeli” paneli düzenlendi

6. Samsun Tarım Fuarında Havza tarımının masaya yatırıldığı “Havza Tarım Potansiyeli” paneli düzenlendi.

Yerel 17.09.2021, 21:51 17.09.2021, 23:42
Samsun Tarım Fuarı'nda, "Havza Tarım Potansiyeli” paneli düzenlendi

TÜYAP Fuar Merkezi Karadeniz Salonunda düzenlenen ve moderatörlüğünü Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özcan’ın yaptığı panele Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyeleri, Doç. Dr. Funda Arslanoğlu, Araştırma Görevlisi Gülcan Kaymak ile Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergin Öztürk katıldılar.

Düzenlenen panelde, Havza tarımı sorunları ve çözüm öneriler, Havza ayçiçeği tarımı sorunları ve çözüm öneriler, Havza yem bitkileri yetiştiriciliği ve sorunları ile besicilikte karlılık, verimlilik ve sürdürebilirlik; Havza ilçesi örneği konuları ele alındı. Panel sonunda konuşmacılar çiftçi örgütlerinin temsilcileri ve Havza’dan panele katılan çiftçilerinin sorularını ve önerilerini dinlendiler.

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç panelde yapmış olduğu konuşmada ilçedeki tarımın gelişmesi için yapılması gerekler hakkında bilgiler vererek; “İlçemizde gelişimin sağlanması adına her türlü işbirliğine açığız.”dedi.

Panelin sonunda TÜYAP Samsun Bölge Müdürü Oğuzhan Çamaş tarafından Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Havza Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Havza Ziraat Odası başkanı Çoşkun Genç, Havza TSO Başkan Vekili Yakup Akekin, İlk Kılıvcım Kadın Kooperatifi Başkanı Nihal Baştuğ’a plaket takdim edildi.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ise yapmış olduğu konuşmada konuşmacılara ve katılımcılara teşekkür ederek; “Tarım Fuarı ilçemizin tanıtımı adına önemli bir etkinlik oldu. İlçemizde tarımın geliştirilmesi için bilim ile uygulamayı birleştirecek bir pratik köprü kurulması gerekmekte. Bu köprünün bir uçunda akademisyenlerimiz diğer tarafında üreticilerimiz olacak ve sorunlar ile çözümleri buluşturacağız. Fuarımızın ve panelimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Özdemir, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Samsun koordinatörü Bülent Turan, Havza Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, TÜYAP Samsun Bölge Müdürü Oğuzhan Çamaş, Havza Ziraat Odası başkanı Coşkun Genç, Havza TSO Başkan Vekili Yakup Akekin, İlk Kılıvcım Kadın Kooperatifi Başkanı Nihal Baştuğ ve Havzalı çiftçiler katıldılar.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)