Alexa


Samsun Türk Ocakları Nevruz'u yeni binasında kutladı

Türk Ocakları Samsun Şubesi Nevruz Kutlamasını ocak hizmet binasında gerçekleştirdi.

Yerel 22.03.2015, 22:16 22.03.2015, 22:28
Samsun Türk Ocakları Nevruz'u yeni binasında kutladı
 Türk Ocakları Samsun Şubesi Nevruz Kutlamasını ocak hizmet binasında gerçekleştirdi.

İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu ile başlayan programda demir dövüldü, türküler söylendi. Aşık Obalı’nın söylediği türkülere dinleyiciler katıldı.

Şube Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan Türk Dünyasının milli bayram olan nevruzu kutladıktan sonra Türklerin yaşadığı coğrafya da üzüntülerin hüzünlerin de söz konusu olduğunu bugün de Doğu Türkistan'da ki soydaşlarımızın durumu ile ilgili bilgileneceklerini ifade etti.

Doğu Türkistanlılar Derneği Genel Başkanı ve Dünya Uygur Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk tarafından Doğu Türkistan'da ki Türklerin durumu masaya yatırıldı. 1949 dan bu yana Çin'in 35 milyon Doğu Türkistanlıya zulüm ve işkence ettiğini söyleyen Tümtürk Çin’in bölgeyi Çinlileştirdiğini, Türk kadınlarının ikinci çocuk doğumlarına zorunlu kürtaj uyguladığını, nükleer silah denemelerini bölgede yaparak sakat doğumlara sebep olduğunu, İslâmi ibadetlerin yapılmasını engellediğini, oruç tutmanın yasak olduğunu dile getirdi.

Dünyanın bu zulme sessiz kaldığını Türkiye'nin de yeterince ilgi göstermediğini dile getiren Seyit Tümtürk Türkiye'den beklentilerini bu şekilde sıraladı: Türkiye'nin Urumçi ve Kaşgar da konsolosluk açmasını, Türk havayollarının Urumçi ve Kaşgar’a sefer düzenlemesini, Tika’nın bölgeye ilgi göstermesini, Türkiye'de ki üniversitelere Doğu Türkistanlı öğrenciler için kontenjan ayrılmasını, TRT'nin Urumçi ve Kaşgar da bir büro açmasını talep etti.

Konferansın sonunda Türk Ocakları Samsun Şube Başkanı ile İlkadım Belediyesi Eski Başkanı Necattin Demirtaş tarafından plaket ve kupa takdimi yapıldı.
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P