Alexa

Samsun Ülkü Ocaklarından protesto yürüyüşü

Samsun Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türklerine yönelik saldırıları protesto etmek için yürüyüş yaptı.

Samsun Ülkü Ocaklarından protesto yürüyüşü

Samsun Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türklerine yönelik saldırıları protesto etmek için yürüyüş yaptı.

Samsun Ülkü Ocakları önünde toplanan Ülkücüler, buradan Çiftlik caddesine doğru hareket etti. Samsunspor Taraftar Grubu Şirinler ve bazı STK’ların katılımlarıyla birlikte yoğun bir katılım eşliğinde Merkez Site Camii mevkisine kadar sloganlar eşliğinde yürüdü. Burada bir süre daha slogan atıldıktan sonra basın açıklamaları yapıldı. Basın açıklamasında bulunan grup 64 yıldır Doğu Türkistan’ın yaşadığı zulmün kısa özetini yaptıktan sonra günümüzde Doğu Türkistan’ın yaşadığı asimilasyon politikası hakkında bilgi verdi.

Samsun Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı yaptığı açıklamada; “Mübarek Ramazan ayını icra ettiğimiz bu günlerde dünyanın bir ucunda kalan insanlarımızın bu mübarek ayı bizim gibi rahat ve huzurlu geçiremediğini büyük bir üzüntü ve kızgınlıkla öğrenmekteyiz. Dinini ve özünü yaşamak dışında hiçbir suçları olmayan kardeşlerimiz haksız uygulamalara maruz bırakılmakta ve insafsız hükümlerle cezalandırılmaktadır. Öyle ki bu hâl, suskunluğun da verdiği cesaret ile son yıllarda daha da artmış ve artık hem milli hem de dini bir mücadele olarak adletmemize sebep olmuştur.

Türk Milleti, bağımsızlığı elinden alınan Doğu Türkistanı unutmamıştır. İslam alemi dini vecibelerini yerine getirmek isteyenleri cezalandıran Kızıl Çini bedduasız bırakmamıştır. Ötelerden beri süre gelen şehit Osman Batur gibi kardeşlerimizin idam edilmeleri de artık sabrı taşırmıştır. Ve bugün Anayurt, Anayurtta ki Müslüman kardeşleri için ayağa kalkmıştır !!

Şu asla unutulmasın ki: Bugün yaptığımız protesto anlık bir tepki değildir. Biriken öfkemizin dışa patlaması başlamıştır ve bu zulüm devam ettikçe artarak çoğalacağının bir göstergesidir.” dedi.

Daha sonra şehit olmuş Doğu Türkistan’daki soydaşlarımız için dualar okunmasının ardından bir süre daha slogan atan grup, olaysız bir şekilde dağıldılar.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2015, 19:00
YORUM EKLE