Samsun'da doğa katliamı...

Mimar Enbiya Sancak Çatalcam'da ağaç katliamı yapıldığını iddia etti.

Yerel 13.10.2014, 14:36 13.10.2014, 16:13
Samsun'da doğa katliamı...

Samsun sahili düzenlemesi yapılırken diğer taraftan doğanın katledildiğini söyleyen Mimar Enbiya Sancak: “Bundan 6 ay önceydi. Çatalçamın subasar ormanı hakkında yer bilgisi ile bşb sine önermiştim. Bu alan kamulşatırılsın, Subasar ormanı kurtarılsın demiştim. Sahil düzenlemesi projesi içinde değerlendirilerek düzenlemenin anlamına ve hukukuna uygun iş yapılmış olur demiştim. Bu gün gördü ki buradaki ağaçlar kesilmeye başlanıldı.”dedi.

Arazinin Çatalçam’ın en çukur yerinde bulunduğunu belirten Sancak, zamanında kadastro yapılırken kişilerin mülkiyetine verilen yarı bataklık yer olduğunu bu nedenle de müşterisi çıkmadığını, mülkiyet olduğu için imar planı ile konut sahası seçildiğini söyledi. Sancak:  Aslında park yapılması gerekirdi. Şimdi sıra ve zamanı gelidi. Bu alan ve orman sahil düzenlemesi kapsamında hazır park yapılacak yerdir. Ama kamulaştırması gerekirdi.. Ben önerimi bşbsi edüt proje şube müdürüne bildirdim. Üstlerine rapor ederek park için çalışacağını söylemişti. Ama he halükarda burası yapı alanı olamaz.... Park olarak değişiklik yapılmalı ve bu sulak alan kurtarılmalır” dedi.

Mimar Embiya Sancak konuyla ilgili olarak daha geniş bilgiye ihityacımız olduğunu bildirmek için Telefonla aradığımızda, kendisinin şu anda haberin kaynağında olduğunu ve bir daha incelediğini belirterek “Samsun’un saklı bir cennetindeyim” dedi. Sancak, bu yerlerin heba edilmemesi  ve önlem alınması gerektiğini, Samsunluların sahip çıkması gerektiğini dile getirdi.   

Mimar Embiya Sancak konuyla ilgili olarak elinde çok geniş bilgiler bulunduğunu ve üzerinde küçük bir çalışmadan sonra kamuoyuyla bunları paylaşabileceğini söyledi.

Samsun’a Türkiye’nin en uzun sahilini yapıyoruz diye öğünülürken ağaçlar katledilmemelidir. Yeşil alanlar korunmalıdır. 
Yorumlar (0)