Alexa

Samsun'da Kadın Sağlığı Eğitim Projesi

Samsun'da Kadın Sağlığı ve Meme kanseri konusundaki farkındalığı artırmak ve kadınları tarama programlarına yönlendirmek amacıyla yürütülen Kadın Sağlığı Eğitimi Projesi kapsamında yeni meme muayenesi günleri düzenlendi.

Samsun'da Kadın Sağlığı Eğitim Projesi
banner327

Samsun'da Kadın Sağlığı ve Meme kanseri konusundaki farkındalığı artırmak ve kadınları tarama programlarına yönlendirmek amacıyla yürütülen Kadın Sağlığı Eğitimi Projesi kapsamında yeni meme muayenesi günleri düzenlendi.

Toplumun meme kanseri konusunda eğitim yoluyla bilgi düzeyinin artırılması ve riskli yaş gruplarına klinik meme muayenesi ve mamografi uygulanması sonucu, meme kanserinin topluma getirdiği yükün azaltılması amaçlanan projede 20-59 yaş kadınların Kendi Kendine Meme Muayenesi eğitimi alması, en az bir kez klinik meme muayenesinin yapılması ve riskli yaş guruplarına mamografi çekilmesi hedeflemektedir.

Klinik meme muayenesi, uygun ortamlarda eğitimlerden sonra, kamu hastaneleri genel cerrahi polikliniklerinde ve aile sağlığı merkezlerinde devam etmektedir.

Ayrıca proje kapsamında daha çok kadına ulaşabilmek için zaman zaman “Meme Muayenesi Günleri” düzenlenmektedir.

19-27 Şubat tarihleri arasında Samsun Çiftlik Caddesinde bulunan Verem Savaş Dispanserinde yeni “ Meme Muayenesi Günleri “ düzenlenmiştir. Klinik meme muayenesi olan kadın sayısının artırılmasına yönelik planlanan bu çalışmada ulaşım kolaylığı, giriş katı olması nedeniyle Verem Savaş Dispanseri tercih edilmiş ve klinik meme muayenesi için ayrı bir poliklinik odası hazırlanmıştır.

Bu meme muayenesi günlerinde Verem Savaş Dispanserinde klinik meme muayenesi yaptıran üç kadından birine 28 Şubat 2014 de İlimizde yapılacak olan Volkan Konak Konserine ücretsiz bir bilet verilecektir.

Erken Tanı Hayat kurtarır sloganı ile 3 yıldır yürütülen projede farklı noktalardan kadınlara ulaşılmaya ve Samsundaki 20-59 yaş kadınlara meme kanserinde erken tanı anlatılmaya çalışılmaktadır. Konser bileti hediye ederek hem ulaşılamayan kadına ulaşmak hem de kendisini önemseyen ve muayenesini yaptıran bayanlara projeye verdikleri destekten dolayı teşekkür etmek istenmiştir.

Özellikle gençlere sesleniyoruz. Sevdiklerinizle ( anneniz teyzeniz ablanız) daha sağlıklı bir ömür geçirmek istiyorsanız onları meme muayenesi için “Meme Muayenesi Günlerinde” Çiftlik Verem Savaş Dispanserine getirin. Bizde bu desteğinize karşılık sevdikleriniz adına size bir konser bileti hediye edelim.

Kendisinin ve iki yakınının Meme Muayenesi Günlerinde Verem Savaş Dispanserinde meme muayenesini yaptıran bayana bir konser bileti hediye edilecektir.

Proje kapsamında elimizde kısıtlı sayıda davetiye bulunduğu için üç muayeneden ancak birine davetiye verilebilecektir.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2014, 15:06
YORUM EKLE